Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETÇfarë ndodh nëse konsumoni shumë kripë?

Çfarë ndodh nëse konsumoni shumë kripë?

Udhëzimet më të fundit dietike rekomandojnë që të rriturit të mos konsumojnë më shumë se 2,300 miligram natrium në ditë, që është ekuivalent me rreth një lugë kripë.

Sidoqoftë, Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) sugjeron që shumica e të rriturve duhet të zvogëlojnë marrjen e tyre në vetëm 1.500 miligramë në ditë për të mbajtur presionin e ulët të gjakut.

Më poshtë do të shihni se çfarë mund të ndodhë menjëherë pas një vakti të pasur me natrium, si dhe dy efekte afatgjata që mund të ndodhin nëse hani shumë kripë.

Mbajtja e ujit në trup

A keni pasur ndonjëherë bark të fryrë pasi keni ngrënë diçka të kripur, si një qese me patate të skuqura ose një vakt të ushqimit të shpejtë?

Është e natyrshme që trupi juaj të fryhet ose të ndihet i fryrë, pasi të kënaqeni me diçka të pasur me natrium.

Kjo ndodh sepse veshkat tuaja do të mbajnë të gjithë sasinë shtesë të ujit që pini për të kompensuar marrjen shtesë të natriumit që keni investuar në përpjekjen për të mbajtur një raport të caktuar të natriumit dhe ujit në trupin tuaj.

Ju jeni vazhdimisht të etur

Duke folur për marrjen e ujit, kur hani diçka që është plot me natrium, mund të shkaktojë tharjen e gojës dhe madje edhe rritjen e etjes.

Arsyeja për këtë ka të bëjë me nevojën e trupit tuaj për të ruajtur atë raport shumë specifik të natriumit dhe ujit.

Nëse keni dhimbje të fytit, mund të ndjeni një gojë të thatë pothuajse menjëherë pas gargarës me ujë të kripur për disa minuta.

Presioni i gjakut mund të rritet pak

Nëse hani një sasi të konsiderueshme të ushqimeve të kripura për një vakt, mund të përjetoni një rritje të përkohshme të niveleve të presionit të gjakut.

Kjo ndodh sepse ushqimet e pasura me natrium mund të bëjnë që më shumë gjak të rrjedhë nëpër enët e gjakut dhe arteriet tuaja.

Sidoqoftë, kjo luhatje e nivelit nuk ndodh tek të gjithë njerëzit pasi hanë një vakt të ngopur me kripë.

Sidoqoftë, konsumi i rregullt i vakteve të pasura me natrium mund të çojë në presion të lartë të gjakut ose hipertension, prandaj kini kujdes për të ngrënë ushqime të kripura.

Mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës me kalimin e kohës

Një nga efektet e mundshme afatgjata të konsumimit të tepërt të natriumit është rritja e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Ka dëshmi të shumta që sugjerojnë se marrja e madhe e kripës shkakton një rritje të presionit të gjakut dhe për këtë arsye çon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe arterieve.

Si rezultat, mund të çojë në një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME