Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETÇfarë po ndodh, ky është dimri më i ngrohtë në Europë

Çfarë po ndodh, ky është dimri më i ngrohtë në Europë

Temperaturat për muajin janar kanë shënuar një nivel të lartë historik në një numër vendesh në Europë. Rekorde të reja kombëtare janë vënë në 8 vende ndërsa në 3 të tjera ka pasur rekorde rajonale. Varshavë në Poloni shënoi 18.9 C të dielën ndërsa Bilbao në Spanjë regjistroi 25.1 C, më shumë se 10C mbi mesataren.

Moti i butë evropian vjen teksa Amerika e Veriut po përballet me stuhi të forta dëbore dhe një krize vdekjeprurëse të ftohti që la më shumë se 60 të vdekur. Dëbora e madhe dhe ngricat parashikohet të shtrihen në veri të Midwest ndërsa stuhi të forta dhe tornado priten në Teksas, Oklahoma, Arkansas dhe Luiziana.

Por në anën evropiane të Atlantikut, moti ka qenë i qetë për shumë vende në fillim të këtij viti. Temperaturat në Holandë, Lihtenshtejn, Lituani, Letoni, Republikën Çeke, Poloni, Danimarkë dhe Bjellorusi thyen rekordet kombëtare. Rekorde lokale u thyen në Gjermani, Francë dhe Ukrainë.

Cherry blossom in Szczecin, Poland - 3 January
Në qytetin polak të Szczecin kane çelur qershitë

Temperatura e regjistruar në Varshavë më 1 janar ishte 4C më e lartë se rekordi i mëparshëm për muajin. Rekordi i Bjellorusisë ishte 16.4C, rreth 4.5C mbi rekordin e mëparshëm. Në Spanjë, temperaturat e Ditës së Vitit të Ri në Bilbao ishin ekuivalente me mesataren e korrikut.

Rekordet thyhen gjatë gjithë kohës, por është e pazakontë që diferenca të jetë më shumë se disa të 10-tat e një shkalle. Në Zvicër, temperaturat arritën në 20 gradë Celsius dhe moti i ngrohtë ka ndikuar në vendpushimet e skive nëpër Alpe.

Temperatura më të ulëta dhe borë parashikohen vetëm në disa pjesë të Skandinavisë ndërsa Moska pritet të bjerë në -20 gradë Celsius deri në fundjavë. Pak ditë më parë, Britania e Madhe, Irlanda, Franca dhe Spanja e shpallën vitin 2022 vitin e tyre më të nxehtë në histori.

Në Mbretërinë e Bashkuar, çdo muaj përveç dhjetorit ishte më i nxehtë se mesatarja. Vetë dhjetori pati rënie të borës në pjesë të mëdha të vendit, megjithëse kushtet tani janë më të buta dhe më të lagështa. Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta, më intensive dhe zgjasin më gjatë për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1 C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME