Friday, February 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREÇikorja, bima çudibërëse që ul kolesterolin, pastron veshkat dhe jep energji

Çikorja, bima çudibërëse që ul kolesterolin, pastron veshkat dhe jep energji

Çikorja është një bimë shumë e përhapur pothuajse në të gjithë territorin italian, e aftë për të arritur një lartësi prej 70 centimetra dhe duke pasur parasysh cilësitë e saj, në të kaluarën është përdorur si në kuzhinë dhe në mjekësinë tradicionale.

Falë përmbajtjes së lartë të vitaminave dhe mineraleve, çikorja ndihmon në parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve shëndetësore. Çikorja është shumë e pasur me përbërës aktivë, që përfshijnë protide, glukozide, lipide, aminoacide dhe kripëra minerale.

Kjo është një bimë diuretike dhe pastruese, shumë e dobishme për largimin e toksinave dhe detoksifikimin e veshkave.

Ajo ka veti shumë të dobishme për të trajtuar sëmundjet e ndryshme të stomakut, por është gjithashtu e dobishme për rregullimin e kolesterolit dhe triglicerideve, duke i kthyer ato në nivele normale. Çikorja mund të konsumohet si një infuzion dhe si një zëvendësues i kafesë, një pije që ishte shumë popullore në shoqërinë italiane deri disa dekada më parë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME