Friday, February 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEFshat zviceran që refuzon të ndalojë zilet e lopës, pavarësisht ankesave për...

Fshat zviceran që refuzon të ndalojë zilet e lopës, pavarësisht ankesave për zhurmë

Mosmarrëveshjet mbi zilet e lopës nuk janë asgjë e re në Zvicër, ku herë pas here shpërthejnë mosmarrëveshje midis fraksioneve pro lopëve dhe banorëve që duan të bëjnë një gjumë të mirë të natës.

Incidenti i fundit i tillë është duke vazhduar në komunitetin e vogël të Aarwangen, në kantonin e Bernës.

Ekzistenca paqësore e këtij fshati piktoresk u ndërpre nga dy çifte të sapoardhur, të cilët denoncuan autoritetet bashkiake kundër tingëllimit të këmbanave të lopës që dilnin nga kullotat aty pranë.

Ankesa shkaktoi një zhurmë mes banorëve.

Rreth 1,100 njerëz (përafërsisht një e treta e atyre që kanë të drejtë të votojnë) kanë nënshkruar një peticion për këtë qëllim deri më tani.

“Ka të bëjë shumë më tepër se këmbanat e kafshëve. Ka të bëjë me mënyrën e jetesës zvicerane, atë për të cilën ne kujdesemi dhe si duam të ruajmë kulturën dhe traditat e vendit tonë”, tha për SRF Andreas Baumann, president i komitetit pro këmbanave të Aarwangen.

Për shkak të rezistencës në rritje, njëri prej çifteve ka tërhequr ankesën, ndërsa dyshja tjetër po planifikojnë të largohen.

Megjithatë, Aarwangen tani duhet të rregullojë zyrtarisht se si të inkorporojë tingujt e këmbanave brenda urdhëresës së komunitetit për mbrojtjen nga zhurma, një çështje që do të debatohet në mbledhjen e ardhshme komunale.

Ndërkohë, mosmarrëveshja e ziles së lopës ka hyrë edhe në muzeun lokal, i cili ka organizuar një ekspozitë të veçantë për këtë temë.

“Mosmarrëveshjet si ai në Aarwangen nuk kanë të bëjnë me zhurmën, volumin apo decibelët”, tha drejtoresha e muzeut, Jana Fehrensen. “Ka të bëjë me tolerancën”, u tha.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME