Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREDisa gjëra që nuk i dinit për stikat

Disa gjëra që nuk i dinit për stikat

Fëstëkët ose stikat janë kthyer në ingredientët më të përdorur në gatimin e ëmbëlsirave, akulloreve apo ushqime të tjera në Shqipëri, duke mos munguar as për mikpritjen e mysafirëve nga amvisat shqiptare.

Pavarësisht konsumit të madh të tyre shumë pak shqiptarë dinë se nga vijnë stikat.

Më poshtë ju tregojmë disa fakte interesante:

Pema e fëstëkut rritet deri në rreth 20 metra e gjatë dhe ka nevojë për pak ose aspak shi dhe duhet të ketë nxehtësi të lartë. Çuditërisht, në Iran, pretendojnë se kanë pemë fëstëku 700-vjeçare! Një pemë e re merr 7 deri në 10 vjet që të piqet dhe të japë fryte.

Të gjitha lëvozhgat e fëstëkut janë natyralisht ngjyrë bezhë. Disa kompani i ngjyrosin arrat me ngjyrë të kuqe ose jeshile.

Kalifornia prodhon rreth 300 milionë paund fëstëkë çdo vit, që përbën 98 për qind të prodhimit të Amerikës.

Lëvozhgat e fëstëkut zakonisht ndahen natyrshëm kur piqen.

Kokrrat shpesh hahen të plota, të freskëta ose të pjekura, ose të kripura ose të pakripura.

Në Lindjen e Mesme, njerëzit e quajnë fëstëkun arrë e qeshur.

Në Kinë, njerëzit e quajnë fëstëkun arrë e lumtur.

Përfitimet shëndetësore

Fistikët janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B6, bakrit dhe manganit dhe një burim i mirë i proteinave, fibrave, tiaminës dhe fosforit. Provat shkencore sugjerojnë, por nuk vërtetojnë se ngrënia e 42.5 g në ditë e shumicës së arrave, si p.sh. fëstëkët, si pjesë e një diete të ulët në yndyrna të ngopura dhe kolesterol, mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME