Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETDy shërbimet e Policisë që nuk ofrohen online për shkak të sulmit

Dy shërbimet e Policisë që nuk ofrohen online për shkak të sulmit

Ministria e Brendshme ka njoftuar se me rikthimin e shërbimeve online përmes portalit E-Albania, të gjitha shërbimet që ofrohen nga Gjendja Civile lëvrohen online.

Ndërkohë ministrja sqaron se pas sulmit kibernetik ende nuk është rikthyer normaliteti për të gjitha shërbimet që ofron Policia e Shtetit.

Bëhet fjalë për dy shërbimet: vërtetimi për pajisje me pashaportë; deklarimi për humbje dokumenti.

Këto dy shërbime do të ofrohen në kopje fizike në sportelet e Policisë së Shtetit deri në normalizimin e plotë të situatës.

Kryeministri Edi Rama deklaroi javën e kaluar se sulmi kibernetik është organizuar nga një shtet dhe janë dy shtetet për të cilat dyshohet.

Kreu i qeverisë theksoi se sulmi është i sofistikuar dhe në procesin e mbrojtjes e kundërsulmit është përfshirë edhe NATO-ja.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME