Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETEkzekutohet biznemeni grek, ishte i martuar me shqiptare

Ekzekutohet biznemeni grek, ishte i martuar me shqiptare

Greqi – Biznesmeni i vrarë sot në Greqi rezulton bashkëpunëtor i shqiptarit Thimi Droboniku alias Thimi Prifti, 56 vjec, nga Berati, i ekzekutuar me armë në “Palio Faliro” të Athinës në 31 nëntor 2023 nga persona të paidentifikuar.

Një kufomë e djegur e qëlluar me armë zjarri është gjetur pak pas orës 19.00 në Mandra Atikë. Sipas informacioneve të “Zouglas”, bëhet fjalë për biznesmenin Christos Gialia, i cili ishte aktiv ndër të tjera në tregtinë e mishit në zonën e gjerë të Megarës.

Rreth makinës së djegur janë gjetur gëzhoja.

Mësohet se biznesmeni i ekzekutuar sot furnizonte me cigare Drobonikun. Ky i fundit ka precedentë penalë në Greqi për kontrabandë cigaresh dhe cështje droge. Ka dyshime se dy vrasjet mund te lidhen me njëra tjetrën. Përpos kësaj, biznesmeni i ekzekutuar sot, rezulton të ketë të punësuar shumë shqiptarë, madje edhe rojet e tij ishin shqiptarë. Gruaja e tij e dytë po shqiptare por mendohet se është ndarë fiktivisht pasi dyshohet se ka prona në Tiranë dhe Librazhd.

Dyshohet se vrasjet po ndodhin për kontrabadën e cigareve, sic po ndodhin vitet e fundit vrasjet e eksponentëve kryesorë të mafies greke, për të njëjtin motiv. Pas këtyre vrasjeve janë zbuluar autorë nga Europa Lindore dhe Shqipëria

Automjeti i djegur është gjetur në rrugën e Agia Ekaterinit ku zjarrfikësja ka nxituar për të shuar zjarrin.

Nuk dihet ende nëse makina ka marrë flakë nga të shtënat apo autorët e vrasjes i kanë vënë flakën vetë makinës për të mbuluar gjurmët.

Vihet re se policia ka gjetur një kallashnikov brenda mjetit të djegur.

Forcat e policisë në vendin e ngjarjes ku u gjet i vrarë dhe i karbonizuar biznesmeni Christos Gialias

Dhëndri i viktimës duke folur për kamerën e “ Xhunglës ” tha se aktualisht nuk ka informacion nga policia.

Bëhet me dije se në maj të vitit 2018 është vrarë ish-bashkëshortja e biznesmenit. Ish-bashkëshortja e vrarë quhej Freda Karzi dhe trupi i saj u gjet në shkallët e shtëpisë së saj në Mandra .

Kristo Gialias ishte aktiv edhe në fushën e ngarkim-shkarkimit. Ai ishte pronar i kompanive të njohura dhe të njohura ndërkombëtarisht, “FARMA KATERINA”, “G&G”, “G-EXPRESS”, dhe “BELLA GRECO”.

Ai kishte shqetësuar edhe më parë organet e ndjekjes pasi në zotërim i ishin gjetur sasi të mëdha armësh, mes tyre kallashnikov.

Mësohet gjithashtu se ky biznesmen i veçantë ka qenë i përfshirë në të kaluarën, sipas autoriteteve, gjithmonë në trafikun e drogës si dhe nënqiranë të punëtorëve pakistanezë që ishin të punësuar në fabrika dhe fusha në Thriasio.

Ish-bashkëshortja e Christos Gialia-s që u vra në Mandra

Gjithashtu raportohet se Christos Gialias ishte marrë edhe në futboll në të kaluarën dhe kishte drejtuar ekipin e futbollit të Trikalasë nga viti 2015 deri në vitin 2017.

Biznesmeni i vrarë – Ka qenë pronar dhe faktor i skuadrave të futbollit

Në veçanti, ai ishte pronar i skuadrës së AO Trikala kur luante në kategoritë më të vogla profesionale, të PAE Panelefsiniakos, ndërsa ishte edhe president i Mandraikos.

Ai ishte gjithashtu një bashkëpunëtor i ngushtë i grupit Pietris.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME