Thursday, June 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIElon Musk ndryshon logon e Twitter

Elon Musk ndryshon logon e Twitter

Ikona tradicionale e twitterit  u zëvendësua me një imazh të një Shiba Inu, një lëvizje e dukshme ndaj dogecoin, kriptomonedhës për të cilën CEO Elon Musk është paditur. Musk e adresoi ndryshimin të hënën pasdite, duke postuar në Twitter, “siç ishte premtuar” sipër një imazhi të një bisede vjeçare, në të cilën një përdorues tjetër sugjeroi që Musk “thjesht të blinte Twitter” dhe “të ndryshonte logon e zogut në një doge”.

Logoja doge u shfaq në faqe dy ditë pasi Musk i kërkoi një gjykatësi të hidhte një padi 258 miliardë dollarësh për shantazh, duke e akuzuar atë për drejtimin e një skeme piramidale për të mbështetur dogecoin, sipas Reuters. Avokatët e tij e quajtën padinë nga investitorët e dogecoin një “vepër trilluese” mbi “tweet-et e padëmshme dhe shpesh qesharake” të Elon.

Çmimi i dogecoin, i cili zakonisht është i paqëndrueshëm, u rrit me më shumë se 20% gjatë 24 orëve të fundit, në rreth 9 cent. Ajo po tregtohej pak më pak se 8 cent të hënën në mëngjes. Dogecoin u krijua më 6 dhjetor 2013, nga disa inxhinierë softuerësh – si një shaka. Emri është një shenjë për meme “doge” që u bë e njohur një dekadë më parë. Maskota e tij Shiba Inu imiton memen: një qen i rrethuar nga një tufë tekstesh Comic Sans.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: