Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETEmrat/ Ja ish-zyrtarët e Bashkisë Durrës të arrestuar nga SPAK

Emrat/ Ja ish-zyrtarët e Bashkisë Durrës të arrestuar nga SPAK

Janë zbardhur emrat e disa prej zyrtarëve dhe ish zyrtarëve të drejtorisë së Urabanistikës në bashkinë e Durrësit për të cilët SPAK ka lëshuar urdhër arreste nën akuzën e korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës, së bashku me ish kryebashkiakun Vangjush Dako.

Të arrestuar me urdhër të SPAK janë:

Vangjush Dako, ish-kreu i Bashkisë Durrës

Adhurim Qehajaj, ish-drejtor i Urbanistikës në Bashkinë e Durrësit

Adlei Likmeta, ish-drejtor i Urbanistikës në Bashkinë e Durrësit.

Rozi Kovaçi

Lira Kërtusha, ish-juriste e Urbanistikës

Nandi Tocilla.

Emrat e tjerë nuk janë bërë ende me dije. Mësohet se SPAK ka firmosur 10 urdhërarreste në lidhje me një dosje që ka të bëjë me një leje ndërtimi për një pallat pa leje dhënë gati 11 – 12 vite më parë dhe që është dëmtuar nga tërmeti i 2019. Dako akuzohet edhe për një tender të vitit 2014 – 2015 që i ka shkaktuar buxhetit të shtetit një dëm prej 18 milionë lekësh. Hetimi për shkeljet ka nisur rreth 1 vit më parë dhe Vangjush Dako është thirrur në SPAK në mars 2023 lidhur me këtë  dosje.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME