Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETEmrat/ Megaoperacioni ndërkombëtar anti-drogē, ja shqiptarët e arrestuar

Emrat/ Megaoperacioni ndërkombëtar anti-drogē, ja shqiptarët e arrestuar

Prokurori i SPAK Vladimir Mara ka dhënë detaje në lidhje me një megaoperacion të kryer me EUROJUST dhe Interpol.

Gazetarja Klodiana Lala raporton se operacioni ishte bashkëpunim mes Interpol, Europol, Eurojust, me ndihmën e Shërbimit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar Policor, çuan në ekzekutimin në Itali, Shqipëri, Spanjë, Gjermani dhe Holandë të 83 masave të sigurisë. Urdhër-arrestet u lëshuan nga Prokuroria Anti-Mafia e Firences.

Mara sqaron se si pasojë e operacionit janë sekuestruar 200 llogari bankare dhe 30 shoqëri tregtare, 18 pasuri te paluajtshme, të cilat do të kalojnë në llogari të shtetit.

“Është dokumentuar veprimtaria e 4 grupeve kriminale me shtrirje në të gjithë Europën.

Paralelisht me hetimet penale janë hetuar pasuritë. Janë sekuestruar 200 llogari bankare dhe 30 shoqëri tregtare, 18 pasuri te paluajtshme.

Këto janë pasuri që i janë hequr nga dora krimit të organizuar dhe do te kalojnë në llogari të shtetit.

Më 27 qershor 2023 janë arrestuar 21 persona. Te gjithë ketë ishin trafikante te narkotike nga vendet e Lindjes së Mesme drejt Europës”, tha ai.

Operacioni ka nisur në orën 4 të mëngjesit të së hënës ku mbi njëqind efektivë kanë njoftuar të dyshuarit për urdhrin e arrestit.

Bastisja ka ndodhur jo vetëm në Firence, por edhe në qytete të tjera në Toskanë dhe në rajone të tjera italiane.

Hetimi filloi në vitin 2019 dhe u zhvillua për të identifikuar të gjithë rrjetin e trafikimit. Droga vinte nga Shqipëria, me gomone, në Brindisi ose me rrugë tokësore nga Holanda, duke përdorur makina me fund të dyfishtë.

Zbardhen emrat e shqiptarëve të arrestuar në sajë të megaoperacionit të SPAK, në bashkëpunim me të kryer me EUROJUST dhe Interpol.

Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar dosjen e prokurorisë italiane, në të cilën paraqiten emrat e shqiptarëve që tashmë ndaj tyre ka nisur procedimi penal në shtetit fqinj.

Ata janë:

Kledion Muollari

Ervis Vangjeli

Elion Laçi

Kristian Ibrahimaj

Alban Mahilaj

Klaudia Sulejmani

Besmir Salajmaj

Gabriela Avduli

Francesko Doda

Altin Ymeraj

Erando Mara

Antonio Hoxha

Elsit Vera

Dritan Begaj

Marko Lisi

Ergys Leka

Fatmir Gjeçi

Astrit Lekaj

Syrja Kapaj

Mark Malocaj

Alket Muca

Xhulio Kastrati

Elvis Kuçi

Klisman Cepele

Elton Kullolli

Pajtim Kullolli

Ergi Tomori

Manuel Mone

Alban Ramadani

Gjon Ndreu

Simon Myftari

Blerim Myftari

Lorenco Malaj

Bajram Malaj

Ani Kuçi

Spiro Petro

Emiljano Balla

Hektor Turcu

Armand Meço

Fael Xhelili

Renato Qevani

Emiljan Hoxha

Fabian Drini

Daniel Elezi

Ferdi Ndrejaj

Gjergj Ndrejaj

Amarildo Alla

Emiljano Alla

Eneo Abedini

Qamil Abedini

Endrit Çoku

Ervin Myftaraj

Indrit Kolgjokaj

Marçelo Gjaçi

Rinio Tasi

Prelw Kolnikaj

Arbri Xherahu

Lazer Pervataj

Vahit Luca

Rudina Macoraj

Kristjana Kolnikaj

Elis Meço

Endri Serkan

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME