Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAErdogan: “Izraeli, shtet kriminal!”. Ministri i jashtëm izraelit tërheq ambasadën nga Turqia

Erdogan: “Izraeli, shtet kriminal!”. Ministri i jashtëm izraelit tërheq ambasadën nga Turqia

Duke pasur parasysh deklaratat e rënda që vijnë nga Turqia, unë kam urdhëruar kthimin e përfaqësuesve diplomatikë atje për të kryer një rivlerësim të marrëdhënieve midis Izraelit dhe Turqisë”, tha ministri i jashtëm i Izraelit.

Kjo vjen pasi Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan përsëriti pretendimet se Izraeli është një pushtues i Palestinës dhe se grupi militant Hamas nuk është terrorist.

Ai i bëri komentet në një tubim masiv pro-palestinez në Stamboll më herët sot.

Erdogan, i quajti sulmet e Izraelit në Gaza një “masakër” dhe tha se aleatët perëndimorë të vendit ishin “fajtori kryesor” pas atyre që ai i quajti krime lufte nga Izraeli.

“Izrael, ne do të shpallim një vend kriminal lufte para botës. Ne po përgatitemi për këtë dhe do ta prezantojmë Izraelin në botë si vend kriminel lufte”, deklaroi ai.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME