Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREFacebook: Një rrjet social i vjetër... 20 vjeç!

Facebook: Një rrjet social i vjetër… 20 vjeç!

Një ikonë rinore 20 vjet më parë, Facebook është kthyer në një strehë prindërore. Por pavarësisht imazhit të saj të modës së vjetër, veterani i rrjetit social vazhdon të fitojë përdorues nga Azia në Shtetet e Bashkuara.

“Nuk do ta harroj kurrë ditën kur vrapova në dhomën e IT për t’u regjistruar në Facebook,” thotë analistja e Insider Intelligence, Jasmine Enberg. “Kisha përshtypjen se i përkisja një klubi privat ku nuk ishin të pranishëm as prindërit dhe as mësuesit e mi dhe në të njëjtën kohë i përkisja një universi shumë më të madh, me studentë nga të gjitha anët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.

Pas krijimit të tij nga Mark Zuckerberg dhe kolegët e tij studentë në Harvard më 4 shkurt 2004, Facebook u përhap në universitete të tjera amerikane, përpara se të hapej për të gjithë në 2006.

Rrjeti social, atëherë një koncept shumë i ri, pushton shpejt shumicën e përdoruesve të internetit. Në vitin 2023, më shumë se tre miliardë përdorues hapën Facebook të paktën një herë në muaj, që është 3% më shumë se në 2022.

“Ishte një revolucion,” thotë Jasmine Enberg. “Dhe ndërsa Facebook nuk është më i lezetshëm sot, çfarëdo që mund të thuhet do të jetë pak për ndikimin e tij në kulturën popullore, në politikë, në sjelljen tonë në internet, në përmbajtjen dixhitale. (…) Ndryshoi mënyrën se si ne komunikojmë.”

I referohet furnizimit të famshëm, ku algoritmet e AI u japin përparësi mesazheve dhe fotove që shkaktojnë shpërndarje dhe komente.

Facebook gjithashtu kontribuoi shumë në fenomenin e përmbajtjes virale dhe shfaqjen e mediave universale online si BuzzFeed.

“Nuk ka alternativë”

BuzzFeed u mbyll vitin e kaluar, por Meta, kompania mëmë e Facebook, Instagram dhe WhatsApp, po ecën mirë. Në vitin 2022 – një vit i keq për kompaninë kaliforniane – fitimet e saj arritën në 23 miliardë dollarë.

Platforma “i përket peizazhit dixhital”, shpjegon Jasmine Enberg, veçanërisht për brezin mijëvjeçar, të lindur në vitet ’80 dhe ’90. “Si rezultat, ajo mbetet e papërmbajtshme për reklamuesit për shkak të shtrirjes dhe performancës së saj.”

Facebook po bast për shënjestrimin e reklamave shumë të sakta për përdoruesit në shkallë të gjerë.

Ky model biznesi bazohet në të dhëna personale që i kanë kushtuar padi dhe gjoba të shumta, nga skandali i Cambridge Analytica në 2018 deri te zbulimet e një informatori, një ish-punonjës, në vitin 2021, i cili akuzoi kompaninë për vendosjen e fitimit përpara sigurisë së përdoruesve të saj. përdoruesit.

Por as dënimet zyrtare dhe as imazhi gjithnjë e më i vjetër i Facebook-ut nuk mund ta kthenin këtë trend. Veterani i rrjetit social po rritet me ritme më të ngadalta, por në rritje.

“Është si Twitter. Të gjithë thonë “dua të iki”, por askush nuk largohet, sepse nuk ka alternativë”, thotë Carolina Milanesi e Creative Strategies.

Në Shtetet e Bashkuara, përdoruesit qëndrojnë kryesisht për grupet që janë krijuar rreth interesave të përbashkëta (fqinjë, entuziastë të artit ose kopshtarisë, tifozë të personazheve të famshëm, ekipe sportive…), reklama të klasifikuara (Facebook Marketplace) ose për të qëndruar në kontakt me disa persona.

“Miqtë e nënës sime”

“Unë e përdor atë për të gjetur klientë sepse e di që miqtë e mamasë sime janë në Facebook,” shpjegon Ruby Hammer, një babysitter 18-vjeçare nga Kalifornia. “Dhe gjithashtu për të gjetur një makinë për të blerë.”

Por për të folur me miqtë e saj ajo preferon Snapchat dhe për të ngarkuar foto, Instagram.

“Blerja e Instagramit në vitin 2012 dhe kalimi nga desktopi në celular ishte një nga vendimet më të mira të biznesit që Facebook ka marrë ndonjëherë”, thotë Jasmine Enberg.

Nga një kërcënim i mundshëm, Instagram është kthyer në parajsën e dytë të një reklamuesi dhe, rrjedhimisht, një pasuri të madhe.

“E balancon rënien e interesit, veçanërisht tek të rinjtë, për Facebook. Dhe më e rëndësishmja, kompania ka një aplikacion që mund të konkurrojë me Snapchat dhe TikTok, të cilat janë jashtëzakonisht të njohura në mesin e adoleshentëve.

Diversifikimi i aktiviteteve të grupit lejoi që inovacioni të vazhdonte – në fushën e inteligjencës artificiale ose metaverse, ëndrra e Mark Zuckerberg – pa ndryshuar Facebook.

Rritja e pionierit të rrjetit gjendet gjithashtu në Azinë Juglindore, ku aplikacioni celular dikur ishte porta kryesore për në internet.

Sot, më shumë se gjysma e përdoruesve të Facebook janë të moshës 18 deri në 34 vjeç, sipas të dhënave nga Datareporter. Megjithatë, ndikimi i vërtetë është i vështirë për t’u matur.

“Unë nuk hyj shumë në Facebook, por gjithçka që postoj në Instagram shfaqet automatikisht në Facebook”, thotë Carolina Milanesi. “Kështu që unë numëroj si ‘aktiv’… Ndoshta numrat nuk pasqyrojnë realitetin!

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME