Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETFakte interesante për sëmundjen e veshkave

Fakte interesante për sëmundjen e veshkave

Disa fakte interesante mbi sëmundjet e veshkave
Statistika mbi Sëmundjet e veshkave:
-Prekin 10% të popullsisë në rang botëror, pa dallim moshe dhe race
-1 në 5 meshkuj & 1 në 4 femra, të rasteve të prekura, janë të grupmoshës 60-70 vjeç


E dini që veshkat:

-Filtrojnë 120-150 Litra gjak në ditë
-Pastrojnë organizmin nga helmet/papastërtitë/mbetjet e panevojshme
-Balancojnë lëngjet e trupit
-Stabilizojnë presionin e gjakut
-Aktivizojnë vitaminën D (për kocka të shëndetshme)
-Prodhojnë rruazat e kuqe të gjakut


Konsultohuni me mjekun specialist nefrolog nëse:


-Keni presion të lartë të gjakut
-Vuani nga Diabeti
-Histori familjare me sëmundje kronike të veshkave
-Jeni mbipeshë
-Duhanpirës i rregullt
-Jeni mbi 50 vjeç


Disa nga simptomat e heshtura të problemeve me veshkat:


-Lodhje e pashpjegueshme
-Humbje e përqëndrimit
-Skuqje/ Irritim i lëkurës, (e shpeshtë)
-Dhimbje në pjesën anësore të shpinës
-Nausea & të vjella

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME