Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETPër të përmirësuar sistemin imunitar, evitoni këto gjëra

Për të përmirësuar sistemin imunitar, evitoni këto gjëra

Ja çfarë duhet të evitoni për të përmirësuar Sistemin Imunitar
Mungesa e Gjumit
Mungesa e gjumit ose gjumi i pamjaftueshëm bëjnë që të jeni më të prirur për t’u prekur nga viruset dhe nga ana tjetër mund të duhet më shumë kohë për rekuperim.
Ankthi
Stresi dhe shqetësimi nuk janë luftëtarë të mikrobeve, përkundrazi të paturit mendime ankthi dobëson përgjigjen immune të organizmit në vetëm 30 minuta.
Niveli i ulët I Vitaminës D
Siç edhe mund ta dini vitanmina D është shumë e nevojshme për të patur kocka të forta dhe qeliza të shëndetshme gjaku. Por në të njëjtën kohë Vitamina D ndihmon edhe në forcimin e sistemit tonë imunitar.
Marrja e Medikamenteve të caktuara
Marrja e medikamenteve për trajtimin e alergjive, artritit, lupusit apo ato që merren për transplantin e organeve mund të ndikojnë në uljen e sistemit tuaj imunitar, prandaj konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të merrni recetën e mjekimeve.
Dietë e varfër në Fruta & Perime
Dihet tashmë që frutat & perimet ndohmojnë organizmin të prodhojë më shumë qeliza të bardha të gjakut të cilat i nevojiten organizmit për të luftuar infeksionet.
Konsumimi i ushqimeve me yndyrë të lartë
Dietat ushqimore me yndyrë të lartë me kalimin e kohës mund të prishin ekuilibrin e baktereve në zorrë gjë që ndikon në përgjigjen immune të organizmit.
Qëndrimi gjatë në ambiente të mbyllyra
Rrezet e diellit mund të aktivizojnë qeliza të veçanta në sistemin tuaj imunitar të quajtura qeliza T që ndihmojnë në luftimin e infeksionit.
Duhanpirja
Nikotina që gjendet në cigare mund të dobësojë aftësinë e organizmit për të luftuar mikrobet dhe të njëjtin efekt ka edhe thithja e tymit që çliron cigarja. Prandaj për një sistem imunitar të mirë rekomandohet të mos pini Duhan.
Alkoli
Nëse e teproni me alkolin sikur vetëm një herë, ky veprim ngadalëson aftësinë e organizmit tuaj për të luftuar mikrobet deri në 24 orë.
Mungesa e Akltivitetit Fizik

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME