Friday, April 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETFast Food dhe buka e bardhë, rrisin rrezikun e vdekjes nga kanceri

Fast Food dhe buka e bardhë, rrisin rrezikun e vdekjes nga kanceri

Fast-Food dhe buka e bardhë rrisin rrezikun e kancerit. Ushqimet e përpunuara mund të rrisin shanset për sëmundje edhe nëse keni peshë të shëndetshme, kryesisht kancerin ovarian dhe tumoret e trurit. Ushqime të tjera ultra të përpunuara përfshijnë proshutën, patatet e skuqura, drithërat e mëngjesit, ëmbëlsirat dhe çokollatën.

Studimi i financuar krahasoi dietat e njerëzve të moshës së mesme me të dhënat e tyre shëndetësore. Ai zbuloi se çdo 10 për qind rritje e kalorive nga ushqimet e përpunuara lidhej me një rritje prej dy për qind në rrezikun e kancerit. Për kancerin ovarian, i cili prek 7500 gra çdo vit, rreziku u rrit me 19 për qind.

Shanset për një vdekje të hershme nga kanceri u rritën krahas sasive të ushqimeve të padëshiruara, shkruajnë studiuesit në revistën e ”Clinica lMedicine”. Rreziku i vdekjes nga kanceri ovarian ishte 30 për qind më i lartë tek njerëzit që hanin ushqime më të përpunuara. Pijet joalkoolike, pijet me shije frutash dhe pijet sportive dhe energjike përbëjnë të gjitha një kërcënim të konsiderueshëm.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME