Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIGjykata e Lartë e BE-së: Nëse kërkohet, Google duhet të fshijë informacionet...

Gjykata e Lartë e BE-së: Nëse kërkohet, Google duhet të fshijë informacionet ‘e pasakta’

Motorët e kërkimit në internet si “Google” duhet të fshijnë gjurmët në rezultatet e kërkimit kur kërkohet heqja e tyre, pasi vërtetohet se “informacioni është haptazi i pasaktë”, vendosi sot gjykata e lartë e BE-së.

Gjykata Evropiane e Drejtësisë (ECJ) tha në një deklaratë se nuk kërkohet prova e një vendimi gjyqësor kundër kompanive që ngarkojnë, krijojnë ose modifikojnë përmbajtje në faqet e internetit.

Rregullat e mbrojtjes së të dhënave në Bashkimin Evropian u japin individëve të drejtën për t’u kërkuar organizatave të fshijnë informacionin e tyre personal në një parim të njohur si “e drejta për t’u harruar”.

Gjykata Federale e Drejtësisë e Gjermanisë e referoi çështjen në ECJ pas një ankesë nga dy menaxherë të paidentifikuar të një grupi kompanish investimi mbi rezultatet e motorit të kërkimit “Google” bazuar në emrat e tyre.

Rezultatet e motorit të kërkimit lidhen me artikuj të rëndësishëm të strategjisë së investimit të grupit. Të dy menaxherët u ankuan në “Google” se të dhënat ishin të pasakta.

“Google” refuzoi, duke argumentuar se nuk ishte në dijeni nëse informacioni në artikuj ishte i saktë apo jo. Gjykata e lartë e BE-së e hodhi poshtë pretendimin e “Google”.

“Motori i kërkimit në internet duhet të pranojë kërkesën e një individi për të hequr informacionin e pasaktë kur ai paraqet provat përkatëse dhe të mjaftueshme”tha ECJ.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME