Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa disa erëza që u ndihmojnë në tretje

Ja disa erëza që u ndihmojnë në tretje

Disa majë barishte dhe erëza mund të ndihmojnë në mbajtjen e zorrëve të shëndetshme

Të paktën kështu kanë treguar dy studime të kryera në Universitetin Penn State në Shtetet e Bashkuara. Dhe ndërsa dietat zakonisht bazohen në bazën e tyre, të tilla si perimet ose mishi, një sasi e konsiderueshme e ndryshimit në preferencat kulturore dhe personale varet nga mënyra se si i sezonojmë ushqimet tona, thonë ekspertët.

Dietologia Penny Chris-Etherton dhe kolegët e saj në Penn State ishin ndër të parët që studiuan efektin e bimëve dhe erëzave të tjera në përbërjen e zorrëve. Në studimin e tyre, 54 pjesëmarrës të rritur me rrezik të shtuar të sëmundjeve kardiovaskulare morën pjesë në një eksperiment katërjavor.

Gjatë studimit, të gjithë ndoqën të njëjtin plan ushqimor, vetëm disa pjesëmarrësve iu kërkua të shtonin 0,5 gram erëz në vaktet e tyre, dhe të tjerëve pak më shumë, 3,3 ose 6,6 gram.

Përzierja e erëzave të përdorura në studim përfshinte kanellë, xhenxhefil, qimnon, shafran të Indisë, rozmarinë, rigon, borzilok dhe trumzë. Ndërkohë, njërit prej grupeve iu kërkua që të mos vendosnin asnjë nga këto erëza në ushqimin e tyre.

Rezultatet treguan se një dietë me shumë erëza përmirëson shëndetin e zorrëve dhe stimulon prodhimin e baktereve “të mira” që kontribuojnë në uljen e rrezikut të shumë sëmundjeve, përfshirë kancerin e zorrës së trashë.

“Shtimi i bimëve në ushqim është një gjë kaq e thjeshtë që të gjithë njerëzit mund ta bëjnë dhe mund të bëjë një ndryshim të madh. Në fakt, dietat e shumicës së njerëzve sot nuk janë aspak ideale, kështu që mendoj se të gjithë mund të përfitojnë nga shtimi i barishteve dhe erëzave të tjera të përdorura në këtë studim. Ndihmon gjithashtu në uljen e sasisë së natriumit në dietën tuaj”, shpjegon Chris-Etherton, i cili shton se ky studim mbështet vetëm spekulimet e mëparshme që sugjeronin se bari është një probiotik natyral që ushqen bakteret e shëndetshme në zorrën e njeriut, duke ndihmuar në mbrojtjen e sistemit tretës. .

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME