Monday, March 4, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTHaaland po projektohet për rekordin historik ndaj Messit dhe Ronaldos

Haaland po projektohet për rekordin historik ndaj Messit dhe Ronaldos

Erling Haaland këtë sezon është kthyer në makineri golash te skuadra e Manchester City-it, teksa vetëm në fundjavë do të shënonte 3 gola kundër Manchester United. Një gjë të tillë e ka bërë dhe ndaj Crystal Palace dhe Nottingham Forest.

Një fillim rekord i sezonit për Haaland, i cili tashmë është rritur në 14 gola në vetëm tetë ndeshje në kampionat dhe 17 në total duke përfshirë të gjitha kompeticionet.

Haaland është padyshim tashmë para të gjithëve, për sa i përket numrit të golave ​​të shënuar, në pesë ligat kryesore evropiane: sulmuesi i dytë më pjellor, është Robert Lewandowski me 9 gola dhe Kylian Mbappe me 8.

Mesatarja në gjitha kompeticionet është 1.54 në kampionat dhe 1.75 në të gjitha kompeticionet.  Projeksioni, nëse Haaland arrin të ruajë të njëjtin rendiment gjatë gjithë sezonit dhe nëse City arrin të arrijë fundin e tre kupave (Champions League, FA Cup dhe Carabao Cup), flet për 95 gola në maksimum në 62 ndeshje.

Në epokën moderne, rekordi i golave ​​në një sezon të vetëm është nga Lionel Messi, i cili në 2011/12 shënoi 73 gola në 60 ndeshje për Barcelonën, i ndjekur nga 61 gola në 54 paraqitje nga Cristiano Ronaldo me Real Madridin. në 2014/15.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME