Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETHulumtimi/ Efekti i vezëve në nivelet e kolesterolit

Hulumtimi/ Efekti i vezëve në nivelet e kolesterolit

Vezët përmbajnë një sasi të madhe të kolesterolit dhe nivelet e larta të kolesterolit në gjak rrisin rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, sipas hulumtimeve,

konsumimi i rregullt i vezëve nuk është i lidhur me rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Lidhja midis vezëve dhe kolesterolit të lartë të rrezikshëm i ka habitur shkencëtarët për vite me radhë, dhe së fundmi miti është hedhur poshtë.

Studimet që ndjekin zakonet dietike të popullatave të mëdha të publikuara në vitet 1950 dhe 1960 treguan për një lidhje midis kolesterolit dhe sëmundjeve të zemrës.

Nivelet e larta të kolesterolit në gjak përfundimisht mund të çojnë në depozitime yndyrore në muret e arterieve, të cilat mund të ngurtësohen dhe ndahen, duke formuar mpiksje që mund të shkaktojnë sulme në zemër dhe goditje në tru.

Pavarësisht studimeve të mëvonshme që nuk gjetën asnjë lidhje midis marrjes së kolesterolit dietik dhe kolesterolit në gjak, në vitin 1968 Shoqata Amerikane e Zemrës këshilloi njerëzit që të kufizojnë marrjen e kolesterolit në 300 miligramë në ditë, pak më shumë se sa përmban një e verdhë veze e vetme dhe të hanë jo më shumë se tre. vezë të plota në javë.

Papritur kolesteroli dietik u bë armiku numër një publik.

Të dhënat e fundit tregojnë se ngrënia e vezëve nuk ndikon në kolesterolin
Pas rishikimit të të dhënave më të fundit shkencore, Komiteti Këshillues i Udhëzimeve Dietare të SHBA-së ndryshoi pozicionin e tij në vitin 2015. Grupi raportoi se kërkimet e gjera nuk kanë treguar prova të një roli të kolesterolit dietik në zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Si rezultat, Udhëzimet dietike 2015-2020 për amerikanët. hoqi rekomandimin për të kufizuar kolesterolin dietik në 300 miligramë në ditë. Hulumtimet e mëvonshme kanë vazhduar të mbështesin këto udhëzime të përditësuara.

A mund të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?
Përpara se të bëni ndonjë ndryshim në dietën tuaj, qoftë nëse bëhet fjalë për prerjen e vezëve apo për të ngrënë më shumë vezë, gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Gjendja shëndetësore e çdo personi është e ndryshme dhe ajo që funksionon për një person mund të mos funksionojë për ju.

Në përgjithësi, nëse nuk keni sëmundje të zemrës ose kolesterol të lartë LDL, presion të lartë të gjakut, diabet të tipit 2 dhe hani një dietë të shëndetshme, kështu që shumë fruta dhe perime dhe drithëra të ulëta në yndyrna të ngopura dhe burime të tjera të kolesterolit, Hulumtimet sugjerojnë se vezët nuk do të ndikojnë në kolesterolin në gjak, shkruan Eat This, Not That.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME