Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËI HUAJ DHE EMIGRANT NË VENDIN TIM

I HUAJ DHE EMIGRANT NË VENDIN TIM

Shkruar nga Yanna Myrat

Më 2 tetor lindi Mahatma Gandhi, qeni im Aura dhe hipokriti. Dy të parët janë zhvendosur në një vend me bar dhe e vetmja gjë që është e sigurt është se në një moment, të gjithë ne do të bëjmë të njëjtën gjë.

Duke u larguar, ne të gjithë lëmë një gjurmë të kalimit tonë në këtë jetë, përmes veprimeve dhe mendimeve që ndamë, siç ka lënë Gandi i Madh përmes një mësimi unik, i cili u shpreh jo vetëm me fjalë, por edhe me vepra.

Dhe ka thënë: “Edhe nëse jeni pakicë prej një, e Vërteta është e Vërteta”. Dhe kjo, pra, është e vërteta ime “një”.

Prej ditësh jam këtu për shkak të “motit të keq” të përsëritur duke ecur me çantë shpine, laptop dhe celular, si një emigrant i zakonshëm në vendin tim. Kthehem në shtëpinë time, pak më poshtë Makrinicës, e dëmtuar nga moti i parë i keq, për të marrë edhe ca gjëra të tjera, ku më gjen i dyti dhe jam i përjashtuar. Po kërkoj mënyra për të ikur, strehim të ri për disa ditë dhe më pas do të më duhet të gjej një shtëpi të re të përhershme, pasi Pelioni tani duket si një peizazh i bombarduar.

Rreth meje shtëpitë janë turistike dhe do të mbeten të pabanuara, pasi restaurimi i rrjetit do të zgjasë, na thonë, dhe nuk kemi hyrë ende në dimër, që mund të nënkuptojë më shumë ndërprerje të rrjetit.

Ende nuk kam vendosur se ku do të jetë rezidenca ime e re, ndoshta jashtë vendit. Arsyeja; Përveçse emigrant, tani ndihem si i huaj në këtë vend.

Kjo ndjenjë nuk më erdhi rastësisht. Kur ndodh një fatkeqësi e tillë dhe humbisni gjithçka, dëshironi të keni ndihmë, kryesisht nga shteti, por më e rëndësishmja, doni të dini pse. Pse vendi juaj që nuk është në luftë duket papritur si një peizazh i bombarduar?

I dëgjova të gjitha. Një, se Zoti na ka vënë shenjë se i kemi kthyer shpinën. Ky është mendimi i disa njerëzve fetarë. Së dyti, fajin e ka kriza klimatike, e cila – për një arsye të panjohur – ka ngatërruar disa rajone të planetit, ndërsa të tjerat i ka lënë vetëm dhe madje lulëzojnë. Ky është mendimi i disa “ekspertëve”. Versioni i tretë ka të bëjë me infrastrukturat që nuk janë ashtu siç duhet dhe nëse do të ishin më të mira do të shpëtonim nga përmbytja e dyfishtë. Ky është përballja partizane që zhvillohet gjithmonë mbi kufomat e viktimave – qofshin të vdekur apo të gjallë-të vdekur, siç e ndjejnë të gjithë ata që humbën shtëpitë, pronat, të korrat dhe kafshët.

E vetmja gjë që nuk dëgjova është e vërteta ime. Ai që kam kërkuar dhe hulumtuar për 13 vjet rresht, duke e ndarë dhe duke i shërbyer besnikërisht pa asnjë përfitim personal dhe për të cilin kam marrë kërcënime dhe praktika shuplakash – pra persekutim. Duhet të kem bërë diçka të mirë këtu në fund të fundit.

Dhe kjo është e Vërteta ime, edhe nëse është e “e dikujt”: Moti manipulohet, mjedisi është armatosur.

Në posedim kam një dosje të madhe, pas 13 vitesh kërkime, e cila nuk më lejon të dyshoj se e kam gabim. Dhe ftoj këdo që dëshiron të përballet me mua – meteorolog, politikan, klimatolog, gazetar – të më sjellë dreqin nëse doni që unë të përballem me të. E vërteta e “njërit”, por me një alfa të madhe, nuk ka frikë nga asgjë dhe askush, ajo ka Zotin në të.

Vështirë ta zhvillosh në një artikull të thjeshtë, siç e kuptoni, dhe të përpiqeni t’i impononi lexuesit që të besohet, gjithsesi do të ishte gabim. Megjithatë, mund të jap një shije të thjeshtë.

– Një botim i kohëve të fundit i Forumit Ekonomik Botëror nga Klaus Schwab i famës Great Reboot flet për luftërat e motit që DO të fillojnë së shpejti. “Wather Wars – Future Shocks”, është titulli.
– Bashkimi Evropian dhe SHBA tashmë kanë vënë në tryezën e diskutimit programe gjeoinxhinierike që me siguri DO të ndodhin në të ardhmen e afërt. Jo më “teori konspirative”, por veprime.
– Video dokumentar i vitit 1962 i nënpresidentit të atëhershëm të SHBA-së, Lyndon Johnson, që këshillonte të diplomuarit e universitetit të monitoronin mbulimin global të reve me anë të satelitit: “Kontrollo shtresën globale të reve. Sepse kush kontrollon motin kontrollon gjithë botën”, shprehet konkretisht ai. Presidenti i atëhershëm i SHBA-së, John F. Kennedy donte një hapësirë ​​paqësore dhe neutrale dhe foli dy herë në OKB për këtë. Ai u vra menjëherë pas fjalimit të tij të dytë, pikërisht kur Johnson po fluturonte në Air Force One dhe menjëherë u betua si President. Ende po kërkoni vrasësin e tij? Shikoni në hapësirë.
– Artikulli i New York Times, “Lufta e motit”, 1976, përsëri i referohet Johnson dhe armatizimit të mjedisit dhe kontrollit të motit.
– Në një artikull të vitit të kaluar, BBC pyet se kur DO të kemi satelitë që do të jenë në gjendje të kontrollojnë motin?
– Zyrtari indian fajëson SHBA HAARP për ndryshimin e klimës.
– BE u bën thirrje përfaqësuesve të HAARP që të japin llogari për atë që po bën objekti në Alaskë dhe nëse po ndërhyn me motin. Ata as që duken. Më në fund Veriu Evropian ka objektin e vet, EISCAT. Kemi përmbytje, dhe ata mbjellin vreshta.
– “Armatosja e nënës natyrë: Lindja e mjedisit katastrofik”, titullohet libri i një shkencëtari amerikan të vlerësuar me çmime, i cili analizon se kur dhe si lindi kjo ide, i cili beson se një luftë e tillë është “më e sigurt” se ajo bërthamore. , meqenëse shkatërron prona dhe ekonomi, merr jetë, por nuk sjell shkatërrim si energjia atomike.

Oh! Lista është e gjatë. Pjesët e enigmës janë të shumta, por të gjitha ngjiten së bashku dhe fotografia, diçka më e keqe se e zymtë.

Pra, nëse keni dëgjuar të gjitha të vërtetat e njerëzve të tjerë, dhe jeni akoma konfuz dhe të trullosur, dhe nuk dini me kë të ngatërroni, veten që keni pirë frape me një kashtë plastike, ose sepse nuk shkoni në kishë çdo të diel, ose me njërën apo tjetrën parti, kryebashkiakun ose guvernatorin e rajonit, bëni këtë ushtrim: Uluni rehat në një kolltuk, mbështetni pëllëmbët tuaja të hapura në kofshët tuaja si në meditim, mbyllni sytë, merrni 2-3 frymë thellë dhe reflektoni. , NËSE E Vërteta ime, e Vërteta e “një” është NJË në një milion e vërteta nga të gjitha, çfarë përfundimesh do të nxirrnit?

Do të shihni gjithçka nga një këndvështrim tjetër, do të shihni një pamje tjetër që sado e errët të jetë, duhet të na bashkojë, të na shfajësojë, të na udhëheqë, të na ndriçojë.

Sepse e Vërteta është ajo që është, nuk manipulohet, nuk ndryshon, nuk pret kostum. Ajo thjesht po pret që ti ta gjesh.

Mesazhi i një gruaje emigrante, e cila kërkon një vend të ri për të qëndruar për të lëvizur sërish planetin, duke lënë gjurmën e saj modeste…

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME