Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËEdith Piaf ka vdekur sot

Edith Piaf ka vdekur sot

“Harabeli i vogël” nga rrugët e Pigalle deri te teatrot e mëdhenj të botës, jetoi në kulmin e dy pasioneve të saj të mëdha: të kënduarit dhe të dashurisë!

Në këtë ditë, 10 tetor 1963, ndërroi jetë Edith Piaf, ndoshta këngëtarja më e madhe e estradës franceze.

Performanca e saj e shansonit (baladës franceze), e cila pasqyronte tragjeditë e jetës së saj personale, i solli famë botërore. Hitet e saj të mëdha, një mijë këngë “La vie en rose” dhe “Non, je ne regrette rien”.

Pavarësisht suksesit të saj, jeta e saj nuk u dominua nga ngjyra rozë. Historia e saj mjekësore përfshin lëndime në aksident automobilistik, rehabilitime, shtatë operacione dhe një përpjekje për vetëvrasje. E sëmurë dhe e dëshpëruar, Edith Piaf u nda nga jeta ende pa mbushur 48 vjeç.

Edith Giovanna Gassion, siç është emri i saj i vërtetë, ka lindur më 19 dhjetor 1915 në Paris. Babai i saj ishte një akrobat rruge dhe nëna e saj një këngëtare kafeneje. Të dy e braktisën Edithin e vogël, e cila u rrit me gjyshen e saj, një pronare bordelloje në Normandi.

Në moshën tetë vjeçare, Edith u verbua nga meningjiti, por e rifitoi shikimin katër vjet më vonë. Në vitet e adoleshencës, ajo u pranua nga babai i saj, i cili punonte si akrobat në një cirk dhe e bëri të këndonte për të plotësuar “numrin” e tij.

Në vitin 1932 ajo ra në dashuri me Louis Dupont, me të cilin pati një vajzë, Marsel. Dupont kërkoi që Piaf të hiqte dorë nga këndimi dhe të gjente një punë të rregullt. Debatet ishin të shpeshta për këtë çështje dhe të dy shpejt shkuan në rrugë të ndara. Marseli i vogël jetonte me nënën e saj, e cila shpesh e linte vetëm për shkak të punës. Pa kujdes të konsiderueshëm të nënës, Marsel i vogël vdiq shpejt në moshën dy vjeçare.

Piaf vazhdoi të këndonte në rrugët e Pigalle, ku u takua me Louis Lepley, menaxher i kabaresë më elegante pariziane në Champs-Élysées. Ishte ai që e pagëzoi atë “Môme Piaf”, që do të thotë harabeli i vogël dhe, i magjepsur nga zëri i saj, i nënshkroi asaj një kontratë.

Në vitin 1935 ajo publikoi albumin e saj të parë. Megjithatë, pak më vonë, mentori i Leple u vra dhe ajo u akuzua se e njihte vrasësin, por nuk e dorëzoi atë. Edhe pse ajo u lirua me ndihmën e një partneri të ri, kantautorit Rémon Assault, i cili ishte marrëzisht i dashuruar pas saj, ajo u largua për të jetuar në fshat, por u kthye në Paris në 1937.

Kur shpërtheu Lufta e Dytë Botërore, Edith Piaf i imët ishte tashmë i famshëm. Një zë që ngushëlloi francezët në ato vite të vështira të poshtërimit kombëtar. Pas përfundimit të luftës, reputacioni i saj u rrit. Në vitet në vijim ai bëri turne në Evropë, Amerikën e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara. Stili i saj i thjeshtë, por dramatik dhe zëri i ngjirur dhe i butë e bënë atë të dashur botërisht.

Më 18 shtator 1946, Edith Piaf u shfaq në Athinë, në Teatrin Kotopoulis. Gjatë qëndrimit në kryeqytetin grek, këngëtarja franceze e atëhershme 31-vjeçare u takua me aktorin 25-vjeçar Dimitris Horn dhe u dashurua thellë pas tij, por pa kthim.

Më pas ajo bie në dashuri me boksierin Marcel Cerdan dhe lidhja e tyre bëhet titujt kryesorë. Fatkeqësisht për të, Cerdan do të vritet në një aksident avioni në tetor 1949.

Edith Piaf dhe Marcel Cerdan

Në vitin 1952 ajo do të martohet për herë të parë me aktorin dhe këngëtarin e saj bashkatdhetar Jacques Pils (1906-1970), me çupë nderi Marlene Dietrich. Çifti do të divorcohet në vitin 1957, pa pasur fëmijë.

Në fillim të viteve ’60, Edith Piaf do të takojë parukierin dhe këngëtarin grek Theofanis Laboukas (1936-1970), njëzet vjet më i ri i saj. Ajo do të dashurohet me pasion me të dhe do të martohen në vitin 1962. Piaf do t’i vendosë pseudonimin Theo Sarapo (në frëngjisht Theo Sarapo), me të cilin do të bëhet i njohur si këngëtar për publikun francez.

Piaf shkroi disa nga këngët e saj (“La vie en rose”), por ajo performoi gjithashtu këngë nga Rémon Assault (“Mon Legionnaire”), Michel Emer (“L’ Accordeoniste”), Henri Comte (Padam-padam). Georges Moustachy (“Mylord”), Charles Dimon (“Non, je ne regrette rien”), Marguerite Monod (“L’ Hymne a l’ amour”, “Milord” në tekste të Georges Moustachy), Leo Feret (“Les amants de Paris”).

Shikoni videon:

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME