Wednesday, December 6, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORT Inter fiton ndaj Barcelonës, Napoli shënon gjashtë në Amsterdam (vidio)

 Inter fiton ndaj Barcelonës, Napoli shënon gjashtë në Amsterdam (vidio)

Rezultate impresionuese dhe prova force të skuadrave në të martën e Champions, mbrëmja e tretë e katër grupeve të para. Napoli është i përbindshëm në Amsterdam, duke përmbysur Ajax me një 1-6 spektakolare. Inter kthehet në lojë, duke mposhtur Barcelonën, në tentativë për të qenë skuadra e dytë e kualifikuar, pas Bayern. Tronditet Atletico e mundur 2-0 në Belgjikë, ndërsa Porto

GRUPI A

Napoli mposht Ajax 6-1 dhe ruan me vendosmëri kryesimin e Grupit A. Djemtë e Spallettit kalojnë në disavantazh në minutën e 9′ të ndëshkuar nga një gol me fat i Kudus. Reagimi është i jashtëzakonshëm, duke e përmbysur që në pjesën e parë me golat e Raspadorit, Di Lorenzo dhe Zielinskit. Në pjesën e dytë ndeshja nuk pati më histori me Raspadorin (dygolësh), Kvaratskhelian dhe golin e Simeones. Tashmë 1/8 është një hap larg. Për të rrëmbyer kalimin do të mjaftojë një barazim të mërkurën e ardhshme në “Maradona” kundër holandezëve

Në grupin e dominuar nga Napoli, është Liverpooli që ndjek në vendin e dytë me gjashtë pikë. Reds rigjejnë një fitore sezonale që kishte munguar që nga 14 shtatori, falë një 2-0 në shtëpi kundër Rangers. Golat e Alexander-Arnold me goditje dënimi në minutën e 7-të dhe Salah me penallti në minutën e 53-të ishin vendimtarë. Goditjet standarde ishin thelbësorë për skuadrën e Klopp, ende në kërkim të formës më të mirë. Akoma më keq skocezët, në fund të renditjes së grupit me ende zero pikë pas tre ditësh.

GRUPI B

Bruges është gjithnjë e më befasues në krye, me pikë të plota, në grupin B. Fitorja e tretë në po aq ndeshje në fakt për belgët, triumfues në shtëpi 2-0 ndaj Altetico Madrid. Sowah dhe Jutgla shënuan nga një gol në çdo pjesë. Griezmann humbi një penallti në minutën e 76-të dhe skuadra e Simeones mbetet me vetëm tre pikë. Një renditje që sheh me tre pikë edhe Porton e Leverkusen. Në përballjen në Do Dragao, golat e Zaidu në minutën e 69-të dhe Galenus në minutën e 88-të i dhanë Conceicaos një 2-0 që vlen fitoren e parë në këtë Champions League.

GRUPI C

Bayern Mynih vazhdon të jetë me pikë të plota dhe vendin e parë pothuaj të hipotekuar. Në Grupin C rëndëi të madhe kishte fitorja e Inter, që mposhti 1-0 Barcelonën në Champions League. Tre pikë fondamentale për ecurinë zikaltër në kërkim të kualifikimit. Në Meazza, zikaltrit e Simone Inzaghi luajtën një ndeshje kompakte e të ndërtuar mbi kundërsulmet. Aksioni vendimtar erdhi në shtesë të pjesës së parë me të djathtën kirurgjike të Calhanoglu në hyrje të zonës. Në pjesën e dytë, reagimi i Barcelonë së Xavi solli në shtyllën e Dembélé e një gol të anulluar të Pedrit.

GRUPI D

Rrëzimi i Sporting në ndeshjen me Marseille nuk shfrytëzohet as nga Eintracht e as nga Tottenham. Gjermanët dhe anglezët e Conte duhet të kënaqen me vendin e dytë, në kuotë të barabartë pikësh, 4, pas barazimit në Gjermani. Një 0-0 pa emocione të mëdha dhe që i jep Contes një fazë kthimi të komplikuar.

Champions League Group A
Ajax 1-6 Napoli
Liverpool 2-0 Rangers
Champions League Group B
Club Brugge 2-0 Atletico Madrid
FC Porto 2-0 Bayer Leverkusen
Champions League Group C
Bayern Munich 5-0 Viktoria Plzen
Inter 1-0 Barcelona
Champions League Group D
Marseille 4-1 Sporting CP
Eintracht Frankfurt 0-0 Tottenham Hotspur

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d