Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTIslanda i bën "nder" Shqipërisë, na mjaftojnë vetëm dy fitore: në Francë...

Islanda i bën “nder” Shqipërisë, na mjaftojnë vetëm dy fitore: në Francë bën festë Kroacia

Tani mjaftojnë vetëm dy fitore, pa rezultat të përcaktuar. Islanda i bën një favor Shqipërisë, duke barazuar 2-2 në ndeshjen me Izraelin, që mban skuadrën e Hazan në krye me 5 pikë e islandezët të pamundur me 3 pikë.

Kuqezinjtë janë vërtetë në fund, por me dy fitore në ndeshjen direkte mund të marrin vendin e parë, pa patur nevojë të fitojnë në Tel Aviv me dy gola diferencë.

Në sfidat e tjera, ndeshja e fundit për futbollistët e Francës dhe Kroacisë para pushimit veror, në Saint-Denis, përfundoi 1-0 për kombëtaren e Dalic, e cila i fut kampionët e Botës gjithnjë e më shumë në telashe, ende të fundit në grup: Modric vendos me penalltinë e shënuar në minutën e 5′.

Gjithashtu, në grupin 1 të Ligës A, të Ligës së Kombeve, një sukses i rëndësishëm për Danimarkën në shtëpi kundër Austrisë për 2-0: skandinavët konsolidojnë vendin e tyre të parë (9 pikë) përpara Kroacisë (7).

LIGA A
Grupi 1 i Ligës A të Ligës së Kombeve sheh një Francë që zhytet gjithnjë e më shumë në renditje. Dy raunde nga përfundimi i grupit, në fakt, pikët e marra nga ekipi i Deschamps janë vetëm 2: rezultati i dy barazimeve (të dyja jashtë) dhe dy humbjeve (gjithmonë në shtëpi) në katër ndeshje. Rreziku i ‘uljes’ në Ligën B nuk është më i largët për kombëtaren që është gjithmonë e fundit në renditje dhe në krizë të plotë. Meritë, gjithësesi, e një Kroacie të shkëlqyer, e cila kaloi 1-0 në Saint-Denis dhe konsolidoi vendin e dytë.

https://hotfooth.coolvidup.com/embed/1mfZpMNthHYKs

Danimarka mbylli llogaritë në shtëpi ndaj Austrisë në pjesën e parë. Në fakt, në stadiumin Parken të Kopenhagenit përfundoi 2-0 në favor të kombëtares së Hjulmand, e cila fluturon gjithnjë e më shumë në krye të renditjes së grupit me 9 pikë. Ëind (22′) dhe Skov Olsen (37′) shënuan golat. Danezët shlyejnë kështu humbjen e fundit në shtëpi kundër Kroacisë, e cila ka tani 7 pikë. I ndjek Austria, e treta, në një distancë prej 4 pikësh, ndërsa e mbyll Franca me 2 pikë.

https://hotfooth.coolvidup.com/embed/l3mHd4dtcrUZB

LIGA B
Në Ligën B përfundon barazim 2-2 mes Islandës dhe Izraelit për fatin e mirë të Shqipërisë. Thorsteinsson u dha epërsinë evropiano-veriorëve në minutën e 9-të; autogoli i Gretarsson barazoi rezultatin në minutën e 35-të, ndërsa islandezët kaluan edhe një herë në avantazh me Helgason 2-1 në minutën e 61-të. Barazimi përfundimtar i Peretz në minutën e 67, vendosi ndeshjen.

https://hotfooth.coolvidup.com/embed/IUVsPxieXoNfc

LIGA C
Në Ligën C nuzëqesh De Biasi dhe Azerbaixhani i tij. Ish-tekniku i kombëtares shqiptare triumfoi 2-0 kundër Bjellorusisë. Sukses edhe për Kazakistanin, që kaloi 2-1 Sllovakinë.https://hotfooth.coolvidup.com/embed/XrvbmrM2fkNSc

UEFA Nations League League A: Group 1
Denmark 2-0 Austria
France 0-1 Croatia
UEFA Nations League League B: Group 2
Iceland 2-2 Israel
UEFA Nations League League C: Group 3
Kazakhstan 2-1 Slovakia
Azerbaijan 2-0 Belarus

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME