Wednesday, June 7, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIJa 10 profesionet që Inteligjenca Artificiale mundë të zëvendësojë

Ja 10 profesionet që Inteligjenca Artificiale mundë të zëvendësojë

ChatGPT i OpenAI është përdorur për të shkruar letra motivuese, për të krijuar një libër për fëmijë dhe madje për të ndihmuar studentët të mashtrojnë në esetë e tyre. Ajo mund të jetë më i fuqishëm nga sa e kemi imagjinuar ndonjëherë. Google zbuloi se, në teori, motori i kërkimit do të punësonte robotin si një kodues të nivelit fillestar nëse intervistohej në kompani.

Punonjësit e Amazon që testuan ChatGPT thanë se bën një “punë shumë të mirë” për t’iu përgjigjur pyetjeve të mbështetjes së klientit, është “i shkëlqyeshëm” në krijimin e dokumenteve të trajnimit dhe është “shumë i fortë” në përgjigjen e pyetjeve rreth strategjisë së korporatës.

Një studim i fundit i Goldman Sachs zbuloi se mjetet gjeneruese të AI mund, në fakt, të ndikojnë në 300 milionë vende pune me kohë të plotë në mbarë botën, gjë që mund të çojë në një “përçarje të konsiderueshme” në tregun e punës.

Ja cilat janë profesionet që ‘AI’ mund t’i zëvendësojë pa frikë:

-Punë teknike (kodues, programues kompjuterash, inxhinierë softuerësh, analistë të të dhënave)

-Punë në media (reklamim, krijimi i përmbajtjes, shkrim teknik, gazetari)

-Punë në industrinë ligjore (paralegal, asistent ligjor)

-Analistët e hulumtimit të tregut

-Mësuesit

-Punë në financa (analistë financiarë, këshilltarë financiarë personalë)

-Tregtarët (nga tregtimi në bankingun e investimeve)

-Dizajnerë grafikë

-Kontabilistë

-Agjentët e shërbimit ndaj klientit

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: