Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini smuth çdo ditë

Ja çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini smuth çdo ditë

Rreth 12 për qind e të rriturve në SHBA hanë mjaftueshëm fruta çdo ditë por jo perime sipas CDC.

Smoothies janë një mënyrë e mirë për të marrë vlerat e rekomanduara ditore nga perimet dhe frutat dhe po, mund të vendosni perime në smoothie (si spinaq, selino, patate të ëmbla të pjekura dhe tranguj).

Por me gjithë ato fruta dhe perime, është e lehtë të supozohet se të gjitha smoothiet janë ushqyese por nuk është gjithmonë kështu. Nëse do të shijoni një smoothie çdo ditë, sigurohuni që të ndiqni këto këshilla:

Shmangni sheqernat e shtuara. Ëmbëlsia e smoothies duhet të jetë nga frutat e freskëta dhe të ngrira.

Zgjidhni qumësht me bazë bimore pa sheqer, ujë kokosi ose ujë të filtruar për të holluar smoothie-n tuaj.

Merrni të njëjtin porcion çdo ditë.

Çfarë ndodh në të vërtetë me trupin tuaj kur pini një smoothie çdo ditë

Lëkura juaj mund të jetë më e shëndetshme

Lëkura juaj është vazhdimisht e ekspozuar ndaj një morie faktorësh të dëmshëm mjedisorë si kimikatet, rrezet UV dhe ndotja. Të gjithë këta faktorë mund të përshpejtojnë shenjat e plakjes, por përbërësit në fruta dhe perime të freskëta mund të ndihmojnë në mbrojtjen dhe rigjenerimin e qelizave të lëkurës.

Shëndeti juaj i zorrëve mund të përmirësohet

Smoothies janë një mënyrë e mirë për të marrë fibra. Meqenëse shumica e njerëzve nuk e plotësojnë marrjen e rekomanduar ditore të frutave dhe perimeve, po ashtu edhe fibrat. Akademia e të ushqyerit dhe dietologjisë rekomandon marrjen e 14 gram fibra për 1000 kalori që hani.

Fibra është një pjesë thelbësore e shëndetit tuaj të zorrëve. Të kesh një mikrobiom jo të shëndetshëm, i njohur gjithashtu si bashkësia e baktereve që jeton në zorrën tuaj, mund të kontribuojë në një gamë të gjerë të kushteve të tretjes dhe kronike. Ngrënia e më shumë fibrave mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve.

Mund të forcoj imunitetin tuaj

Ushqyerja luan një rol të rëndësishëm në forcimin e sistemit tuaj imunitar. Ngrënia e frutave dhe perimeve mund të zvogëlojë inflamacionin e përgjithshëm në trup dhe të ketë një efekt mbrojtës në sistemin imunitar.

Shëndeti i trurit tuaj mund të përmirësohet

Përbërësit e zakonshëm të smoothie-ve si perimet me gjethe jeshile dhe manaferrat janë të pasura me antioksidantë, të cilët mund të ndihmojnë në shëndetin e trurit tuaj.

Në fakt, ekziston një lidhje midis flavonoideve në ushqimet bimore dhe efektit të tyre në funksionin njohës, sipas studimi në vitin 2021 në “Antioxidants”. Studiuesit arritën në përfundimin se lëndët ushqyese në to ndihmojnë në mbrojtjen e trurit dhe mund të përmirësojnë funksionin njohës. Disa nga ushqimet e përmendura në studim janë qershitë, mollët, arrat, të gjitha manaferrat, portokalli, shega, kakaoja dhe spinaqi.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME