Saturday, April 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIJa modeli që rrëzoi Golfin pas 12 vitesh, u bë i pari...

Ja modeli që rrëzoi Golfin pas 12 vitesh, u bë i pari në shitje në Evropë 

Ndërsa tregu evropian i makinave të reja nuk pati një vit të mirë, pati disa surpriza interesante në renditjen e përgjithshme të modeleve për vitin 2022. Sipas shifrave të publikuara nga JATO, makina e re më e shitur në Evropë ishte Peugeot 208 me 206,816 njësi . Vëllimi i tij u rrit me 5 për qind në krahasim me vitin 2021, duke lejuar Peugeot të kryesojë shitjet për herë të parë që nga viti 2007, kur 207 mbretëroi suprem.

Në të vërtetë, 208 ka rrëzuar nga froni Volkswagen Golf, i cili vazhdimisht ka udhëhequr tregun evropian të makinave që nga viti 2008. Ky ndryshim domethënës mund të shpjegohet me rënien e vazhdueshme të shitjeve të hatchback-ut gjerman në të gjithë Evropën pas problemeve të softuerit, disponueshmërisë dhe rritjes së konkurrencës. Grupi Volkswagen. Kështu, Golf ra në vendin e pestë në renditje, pas Dacia Sandero, Volkswagen T-Roc dhe Fiat 500 .

Ndër performancat e tjera të jashtëzakonshme të top 10 është ajo e Fiat 500 , e cila kaloi nga vendi i nëntë në 2021 në të katërtin vitin e kaluar. Volkswagen T-Roc u ngjit nga vendi i gjashtë në vendin e tretë, duke u bërë SUV-ja më e shitur në Evropë dhe duke rrëzuar Peugeot 2008. Në vitin 2008 doli nga dhjetë të parat, pasi vëllimi i tij ra me 28%, por mbeti i dyti SUV i Peugeot më i shituri dhe më i popullarizuari i Stellantis. Citroën C3 u zhvendos nga vendi i dhjetë në 2021 në i njëmbëdhjeti në 2022. Këto dy modele u zëvendësuan në top 10 nga Hyundai Tucson, në vendin e tetë, dhe Dacia Duster në të nëntën, të dyja më shumë se një tjetër shitës tradicional, i Renault. Clio, e cila ra nga vendi i katërt në të dhjetën në 2022.

Tesla Model Y ia doli shumë mirë me 138,128 njësi. Ai arriti të shitej më shumë se Model 3 dhe të bëhej automjeti elektrik më i shitur në Evropë. Me 233,307 njësi të regjistruara, Tesla ishte marka e 18-të më e shitur në Evropë , përpara prodhuesve të tjerë të mëdhenj të automjeteve si Seat, Mini, Mazda ose Suzuki.

Cupra ka bërë një punë të shkëlqyeshme me Formentor: 87,175 njësi, 68 përqind më shumë, gjithashtu Renault Arkana, Mercedes C-Class, Volkswagen Taigo, Dacia Jogger, Dacia Spring, BMW Series 4, Hyundai IONIQ 5, Cupra Born, Polestar 2, Kia EV6 dhe Mitsubishi Eclipse Cross bëri mirë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: