Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËJa performuesit e ‘BET Awards 2022’

Ja performuesit e ‘BET Awards 2022’

Të enjten,’BET Awards’ publikoi emrat e  interpretuesve që do dalin në skenë të dielën, më 26 qershor në Teatrin Microsoft në Los Anxhelos.

Shfaqja vjetore e çmimeve do të drejtohet nga aktorja e nominuar për çmimin Oscar dhe fituese e Golden Globe Taraji P. Henson për të dytin vit radhazi dhe paraqet një grup muzikantësh që do këndojnë në event.

Lista e artistëve përfshin Babyface, Chance The Rapper, Chlöe, Doechii, Ella Mai, Fireboy DML, GIVĒON, Jack Harlow, Joey Bada$$, Maverick City Music x Kirk Franklin, Latto, Lizzo, Muni Long,  dheRoddy Ricch .

Ndërkohë,listën e të nominuarve të këtij viti e kryeson Doja Cat me gjashtë nominime duke përfshirë Artistin më të Mirë R&B/Pop, Artistin më të Mirë të Hip Hop-it, Albumin e Vitit, BET Her, si dhe Video e Vitit dhe Bashkëpunimin më të Mirë, për hitin e saj fitues të GRAMMY, “Kiss Me More”, me SZA.

Ari Lennox dhe Drake shënuan nominimet e dyta me katër nominime secili, dhe Baby Keem, Silk Sonic, Chlöe, Future, H.E.R., Jazmine Sullivan, Kanye West, Kendrick Lamar, Lil Baby, Mary J. Blige dhe Tems me tre nominime secili.

Rruga për në BET Awards nuk ka qenë plotësisht e qetë  pasi shfaqja e çmimeve u kritikua kur Lil Nas X tha se u la jashtë listës së të nominuarve të këtij viti, duke pretenduar diskriminim. Artisti haptazi homoseksual përdori Twitter për të shprehur zhgënjimet e tij për mospërfilljen nga shfaqja për të dytin vit radhazi, pavarësisht se ishte një artist në krye të listës, ndërsa një artist i bardhë (Jack Harlow) shënoi një nominim.

BET iu përgjigj  Lil Nas X me një deklaratë, duke thënë se ata jo vetëm që e duan reperin, por kanë shfaqur “talentin dhe krijimtarinë e tij të jashtëzakonshme” dy herë në shfaqjen e tyre, një herë në BET Awards në 2019 dhe përsëri në 2021.

“Fatkeqësisht, këtë vit, ai nuk u nominua nga Akademia e Votimit të BET, e cila përbëhet nga një grup i vlerësuar prej afro 500 profesionistësh të argëtimit në fushat e muzikës, televizionit, filmit, marketingut dixhital, gazetarisë sportive, marrëdhënieve me publikun, influencuesve dhe krijuesve. Askush nga BET nuk shërben si anëtar i Akademisë së Votimit”, shpjegoi shfaqja.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME