Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa pse duhet të ecim zbathur

Ja pse duhet të ecim zbathur

Shumë njerëz janë mësuar të ecin zbathur në ambiente të mbyllura edhe në dimër. Shkencëtarët, pra, japin arsye për të bërë edhe më shumë pasi, siç duket, ka përfitime të ndryshme shëndetësore.

Studiuesit nga Kolegji Ithaca në SHBA theksojnë se roli i muskujve të shputës është mjaft i nënvlerësuar, por vendimtar për sa i përket ekuilibrit, qëndrimit korrekt dhe parandalimit të lëndimeve dhe rënieve.

Nga muskujt më të vegjël tek muskujt më të mëdhenj përgjatë gjithë gjatësisë së këmbës, të gjithë i dërgojnë trurit mesazhe për kushtet e mjedisit.

Kur këto mesazhe nuk përfundohen me sukses, ndodhin lëndime sepse një grup tjetër muskujsh po përpiqet të kompensojë mungesën e komunikimit. Këpucët shpesh janë përgjegjëse për rezultate të tilla, si kur ecim, vrapojmë, kërcejmë, kërcejmë etj., muskujt e ekstremiteteve të poshtme thithin forcën e goditjes së të gjithë trupit.

Nëse muskujt e ekstremiteteve të poshtme nuk dërgojnë informacionin e nevojshëm në tru, muskujt kryesorë do të duhet të kompensojnë këtë mangësi. Kështu, ata janë të mbingarkuar dhe ka të ngjarë të ndodhë lëndim.

Kështu, McKion dhe kolegët e tij rekomandojnë që të ecim më shpesh zbathur, në mënyrë që të “praktikojmë” më shumë ndërveprimin e trupit tonë me mjedisin. “Sa më shumë të ecim zbathur, aq më mirë”, thotë profesori.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME