Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIJa pse gomat e makinave u bënë të zeza

Ja pse gomat e makinave u bënë të zeza

Gomat e makinave ishin copa të forta gome në shekullin e 19-të, por tani ato janë të mbushura me ajër. Njëqind vjet më parë, gomat ishin të bardha. Sot, pothuajse të gjitha gomat që shohim në rrugë janë plotësisht të zeza.

Goma natyrale, një nga përbërësit kryesorë të gomave, është lateksi i bardhë qumështor. Gomat e para të makinave, biçikletave dhe motoçikletave të prodhuara në masë ishin të bardha, por ato nuk qëndruan.

Sot, deri në 200 përbërës përdoren për të prodhuar një gomë moderne. Karboni i rafinuar, një nënprodukt i djegies jo të plotë të qymyrit dhe naftës, është një përbërës kyç. Prodhuesit e gomave kanë zbuluar se shtimi i karbonit të zi, poliesterit, metaleve dhe përbërësve të tjerë sintetikë në lateks natyral ndihmon që gomat të performojnë më mirë dhe të zgjasin më gjatë.

Përveç rritjes së konsiderueshme të kilometrazhit dhe qëndrueshmërisë së gomave, karboni i zi gjithashtu mbron gomat nga kalbja e thatë, përmirëson trajtimin, stabilitetin, frenimin dhe konsumin e karburantit, shpërndan shpejt nxehtësinë nga thelbi dhe shkelja e gomës, duke rritur jetëgjatësinë e saj dhe lëshon statike elektricitet.Në automjetet e sotme të mbushura me pajisje elektronike shumë të ndjeshme, elektriciteti statik mund të dëmtojë shpejt pajisjet elektronike të shtrenjta.

Në të kaluarën, gomat e makinave ishin në dispozicion në ngjyra të tjera përveç të zezës, por njerëzit rrallë i blinin ato. Gomat portokalli, blu, të verdha dhe jeshile performuan po aq mirë sa gomat e zeza dhe plotësuan të gjitha standardet e sigurisë rrugore dhe të performancës në SHBA. Por ata kurrë nuk u bënë të njohur.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME