Friday, July 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETJa sa litra ujë duhet të pini për t'u dobësuar

Ja sa litra ujë duhet të pini për t’u dobësuar

Sipas disa studimeve për ta shpejtuar metabolizmin duhet të pini rreth 2.5 litra ujë gjatë një dite. Hulumtimet kanë treguar që nëse rritni konsumimin e ujit për 1.5 litra në bazë ditore gjatë vitit do të shpenzoni 17.400 kalori më shumë ose nëse e shndërrojmë në kilogramë, rreth 2.25 kg.

Nëse dëshironi të përshpejtoni metabolizmin përmes ujit, uji që pini le të jetë i ftohët. Sa ujë duhet të pini gjatë kohës së ushtrimeve? Verës ose gjatë kohës së ushtrimeve nënkuptohet që do të pini më shumë ujë.

Rreth dy orë para ushtrimeve pini 2-3 gota ujë dhe kështu do të jeni të sigurt që nuk do të dehidroni gjatë kohës së treningut. Jashtë kohës së ushtrimeve duhet të pini një gotë ujë çdo 15 minuta, dhe pas ushtrimeve edhe 2 ose 3 gota.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME