Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa si të ruajmë lukleshtrydhet

Ja si të ruajmë lukleshtrydhet

Me shfaqjen e parë të dredhëzave, e dimë se ka ardhur koha e bukur dhe mund ta shijojmë këtë frutë të shijshme me diellin.

Ato janë të ndjeshme, mund të prishen lehtë ndaj kanë nevojë për kujdes të veçantë.

Më poshtë ua sjellim disa këshilla se si duhet t’i ruani ato:

Ruajtja e dredhëzave

Dredhëzat e buta dhe të ëmbla kërkojnë kujdes dhe ruajtje të veçantë për të qëndruar pas blerjes. Nëse keni ndërmend të hani dredhëza menjëherë, alternativa më e mirë është t’i ruani ato në temperaturën e dhomës në banakun e kuzhinës, megjithatë, nëse dëshironi t’u zgjasni jetën, zgjidhja më e mirë është frigoriferi.

Larja e dredhëzave

Mos i lani dredhëzat paraprakisht nëse nuk dëshironi t’i hani ato menjëherë. Dredhëzat do të qëndrojnë më të freskëta kur të jenë të thata dhe të ftohta, dhe çdo lagështi shtesë do t’i zbusë ato dhe do të inkurajojë rritjen e mykut. Pra, lani dredhëzat vetëm kur planifikoni t’i hani ato, shkruan KP.

Lërini bishtat mbi dredhëza

Mbani kërcell të gjelbër në dredhëzat e freskëta kur i ruani në frigorifer. Rrjedhat e paprekura do të mbrojnë pjesën e brendshme të dredhëzave dhe do të zgjasin jetën e tyre. Kur ruhen siç duhet, dredhëzat do të qëndrojnë të freskëta për rreth një javë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME