Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREJa tendencat kryesore të TikTok 2023

Ja tendencat kryesore të TikTok 2023

Nga të fiksuar pas Perandorisë Romake për të shijuar ‘darkën e vajzave’, tendencat kryesore të TikTok të vitit 2023 zbulojnë atë që përdoruesit e mediave sociale në botë kanë parë gjatë 12 muajve të fundit.

Aplikacioni ka publikuar raportin e tij vjetor, të njohur si Viti në TikTok, duke zbuluar tendencat më të shikuara me disa prej të cilave arrijnë miliarda shikime.

– Wes Anderson

Trendi Wes Anderson, i emëruar sipas regjisorit amerikan, i sheh përdoruesit që tregojnë aftësitë e tyre të redaktimit të videove përmes klasifikimit të ngjyrave, kompozicionit dhe shkrepjeve të gjata statike.

Videot përshkruajnë skena të zakonshme duke filluar nga rutina ee përgatitjes së një kafeje në mëngjes e deri te momentet intime, si p.sh. mirëpritja e fëmijës së parë të një çifti në stilin e filmit Wes Anderson.

Përpjekje të tjera të njohura përfshijnë një grua që merr trenin e parë të ditës dhe një burrë që shkon për drekë me të dashurën e tij të gjitha të shoqëruara me muzikë dhe të stilit Anderson. Trendi kinematografik fitoi 2.6 miliardë shikime në TikTok.

– Perandoria Romake

Këtë vit, komuniteti TikTok ndau një zbulim kolektiv se burrat mendojnë rregullisht për Perandorinë Romake. Gratë në TikTok shpërndanë video që tregojnë veten duke pyetur burrat në jetën e tyre se sa shpesh mendojnë për periudhën historike, ndërsa disa përgjigjen se mendojnë për të çdo ditë.

– Flamuri bezhë, flamuri i kuq, flamuri jeshil

Trendi i flamurit ngjyrë bezhë, të kuq dhe jeshil, i cili tërhoqi 8.52 miliardë shikime, është një treshe filtrash që nxjerrin në pah atë që përdoruesit i konsiderojnë tiparet më të mira dhe më të këqija të personalitetit – flamujt e kuq i referohen sjelljes jo tërheqëse ndërsa flamujt e gjelbër tregojnë tipare të dëshirueshme.

Flamujt ngjyrë bezhë u përfshinë më vonë për çdo gjë që konsiderohet paksa e bezdisshme, e pazakontë apo edhe e mërzitshme. Përdoruesi zgjedh filtrin në TikTok ku tre flamuj shfaqen në krye të videos përpara se secili të zbuloi tiparin e personalitetit. Sipas TikTok, influencuesja franceze-kanadeze Laura Gouillon, e cila ka më shumë se 980,000 ndjekës, prezantoi fillimisht filtrin ngjyrë bezhë.

– Girl Summer

Girl Summer i referohet vajzave që shijojnë më së shumti muajt e verës, dhe është një trend që grumbulloi katër miliardë shikime. Trendi u krijua nga krijuesi Lolaokola, i cili shpjegoi termin në një video të postuar në qershor, e cila fitoi më shumë se katër milionë shikime.

– Darka e vajzave/Darka e djemve

Trendi i darkës së vajzave filloi pasi përdoruesi i TikTok Olivia Maher ndau një video të darkës së saj në maj, e cila tërhoqi vëmendjen e më shumë se 1.6 milion përdoruesve. Video tregon gjithashtu gratë duke shijuar ushqime të lehta si një vakt kryesor tradicional, gjë që i shtyu burrat e TikTok të zbulojnë zakonet e tyre të të ngrënit të njohura si Darka e Djemve.

-Age Filter

Ky filtër i lejon përdoruesit të ndryshojnë fytyrat e tyre, duke u dhënë atyre flokë gri dhe rrudha, për të ofruar një vizion tmerrësisht realist se si mund të duken në të ardhmen. Filtri, i cili përdor inteligjencën artificiale për të ndryshuar pamjen e përdoruesve, është parë më shumë se 816 milionë herë

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME