Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËJa videot muzikore më të shikuara në histori të YouTube

Ja videot muzikore më të shikuara në histori të YouTube

Katër kategoritë kryesore të përmbajtjes të shikuara nga përdoruesit globalisht janë: komedia, muzika, kultura argëtuese/pop dhe mënyrat që tregojnë se si duhet përdorur diçka.

Më shpesh, meshkujt shikojnë video nga pesë kategoritë e mëposhtme – futboll, lojëra strategjike, Xbox, basketboll dhe lojëra me qitje.

Femrat favorizojnë pesë kategori – kozmetikë, kujdes për lëkurën dhe thonjtë, humbje peshe, Azinë Lindore dhe muzikë pop.

86 për qind e baballarëve mbështeten te videot edukative në YouTube si një udhëzues i përshtatshëm për prindërimin.

94 për qind e të rinjve amerikanë (18-24 vjeç) përdorin rregullisht YouTube.

15. Katy Perry — Roar

Numri i shikimeve: 3.41 miliardë

Himni pop i Perryt i vitit 2013, “Roar” është ende aktual. Në shkurt 2020, videoja bëri histori: u bë videoja e parë e një femre që arriti tre miliardë shikime. Nuk është çudi që është një nga videot muzikore më të njohura në YouTube.

Klipi i mbushur plot me përmbajtje aksion fillon me një përplasje avioni pikërisht në mes të një xhungle. Perry dhe i dashuri i saj merren me mjedisin armiqësor sa më mirë që munden derisa të shfaqet një tigër. I dashuri i pafat bëhet ushqim tigri dhe Perry vazhdon aventurat e saj e vetme. Tani kjo është një ndarje e çrregullt!

Klipi arrin kulmin si një metaforë e lezetshme e rritjes së vetvetes dhe fuqizimit të femrës, me Perryn duke përdorur thembra e saj si një shtizë dhe duke zbutur tigrin duke ulëritur mbi të.

14. Justin Bieber — Sorry

Numri i shikimeve: 3.46 miliardë

Kënga tropikale pop/house e Bieberit e publikuar në vitin 2015 është pak përpara. Kjo video muzikore në YouTube është e thjeshtë por tërheqëse: një shpërthim ngjyrash neoni e mbushur me lëvizje të fuqishme. Mjaft interesante, ajo nuk paraqet as yllin e popit. Ekipi i talentuar i kërcimit ReQuest dhe Ekipi i kërcimit të familjes mbretërore janë në qendër të vëmendjes.

Në përgjithësi, është një hit i certifikuar veror që shikuesit nostalgjikë vazhdojnë t’i rikthehen.

13. Maroon 5 – Sugar

Numri i shikimeve: 3.53 miliardë

Duke vazhduar në një drejtim (zhgënjyes) jo-alien, i radhës në listë është hiti radiofonik vitit 2014 “Sugar” nga Maroon 5. Klipi i shfaqjes së grupit në YouTube bëri që shikuesit të mendonin nëse ishte i vërtetë apo i xhiruar në të njëjtën skenë.

Ja pse:

Maroon 5 kanë sakrifikuar pesë dasma në Los Angeles për klipin e tyre. Kjo ide e rrezikshme u dha rezultat, pasi mund të shihni qartë nuset dhe dhëndrrat duke kaluar kohën e jetës së tyre.

Asnjë dasmë nuk shkaktoi lëndime gjatë realizimit të videos.

12. El Chombo — Dame Tu Cosita (bashkëpunim me Cutty Ranks)

Numri i shikimeve: 3.56 miliardë

Dhe tani, zonja dhe zotërinj: alienët që kërcejnë! Është një nga ato gjëra në internet që do ta kishit të vështirë t’ua shpjegonit prindërve tuaj. Megjithatë, është një nga videot më të ndjekura në YouTube sot.

Kjo kryevepër kinematografike e vitit 2018 është në të vërtetë një ripërtëritje e publikimit origjinal të vitit 1997. Ajo fitoi famë pas një sërë sfidash për sinkronizimin e buzëve në Musical.ly. Njerëzit në mbarë botën po përpiqeshin të kërcenin si djali i vogël jeshil.

11. Phonics Song with TWO Words — A For Apple — ABC

Numri i shikimeve: 4.11 miliardë

Ju ndoshta nuk e prisnit një këngë ABC.

Por këtu është marrëveshja – ka shumë videoklipe të tjera të ngjashme me miliarda shikime në YouTube. Ato janë të gjitha paksa rrëqethëse, vjersha të animuara surreale që do t’ju ndjekin mendimet për ditë të tëra. Fëmijët, megjithatë, i pëlqejnë këto gjëra.

Mund ta merrni me mend se për çfarë bëhet fjalë në këtë klip: supozohet t’u mësojë shikuesve të vegjël alfabetin, me shembuj të lezetshëm për çdo shkronjë.

10. PSY – Gangnam Style

Numri i shikimeve: 4.16 miliardë

E dinit se kjo po vinte, apo jo? Nuk mund të kesh një listë të videove më të njohura në YouTube pa përmendur Gangnam Style! Mega-hiti i vitit 2012 i dha një kuptim të ri fjalës “virale”. Ajo u bë videoja e parë në historinë e YouTube-it që arriti një miliard shikime.

Sekreti?

Janë lëvizjet e paharrueshme të interpretuesit PSY. Ato kishin magjepsur gjithë botën, duke përfshirë atletë, aktivistë dhe politikanë të famshëm. Koreografia ikonë ka frymëzuar një mori parodish.

Edhe tani pas kaq vitesh, është një forcë e pop-kulturës.

9. Mark Ronson – Uptown Funk (bashkëpunim me Bruno Mars)

Numri i shikimeve: 4.27 miliardë

Një tjetër gjigant i njohur muzikor i YouTube është bashkëpunimi i çuditshëm i vitit 2014 midis Mark Ronson dhe Bruno Mars. Videoja e stilit retro ndjek nga afër tingujt boogie-funk të këngës të viteve 80’, me Ronson, Mars dhe grupin mbështetës që kërcejnë dhe tallin rrugës. Në një moment, ata madje po i rregullojnë flokët, në stilin e përhershëm. Të themi të vërtetën, Marsi po bën shumicën e lëvizjeve, ndërsa Ronson fokusohet në lëvizjen e kokës në ritëm.

Edhe pse nuk është koncepti më origjinal (vallëzimi në rrugë, vërtet?), ai konsiderohet si një nga videoklipet më të mira të të gjitha kohërave. Klipi mori çmimin për videon më të mirë të një artisti mashkull në MTV Video Music Awards 2015.

8. Masha and the Bear – Recipe for Disaster

Numri i shikimeve: 4.45 miliardë

Ky episod i veçantë i Masha and the Bear ka më shumë shikime në YouTube. Seriali televiziv rus i animuar ka mijëra fansa anë e mbanë globit. Ndjek aventurat e ndryshme të Mashas së djallëzuar dhe kujdestarit të saj të ariut.

7. Learning Colors – Colorful Eggs on a Farm

Numri i shikimeve: 4.47 miliardë

Po, edhe kjo është një nga klipet më të shikuara globalisht. Është diçka që vetëm tre-vjeçarët dhe David Lynch do ta shikonin.

E vendosur në melodinë e “Old MacDonald Had a Farm”, gjashtë vezë të animuara që buzëqeshin kërcejnë përreth, thyejnë (shumë!) dhe priten në gjysmë. Pastaj ato shndërrohen në një vezë gjigante shkatërruese supreme të zotërisë.

6. Bath Song — CoComelon Nursery Rhymes & Kids Songs

Numri i shikimeve: 4.47 miliardë

Po, këto janë tre video të orientuara nga fëmijët në YouTube me radhë. Padyshim një model këtu.

Klipet e rimës së çerdheve janë një hit i madh midis të vegjëlve dhe prindërve të tyre. Pra, ka pasur një fluks të dukshëm të përmbajtjeve të tilla në YouTube. Kjo, nga ana tjetër, ofroi një mundësi të lehtë për reklamuesit dhe krijuesit e përmbajtjes.

Gjërat marrin një kthesë të çuditshme me kanalet që postojnë vetëm përsëritje plotësisht të automatizuara të pafundme të të njëjtave video të njohura të fëmijëve, të rritura me një dozë të madhe fjalësh kyçe dhe ‘hashtag’-ëve.

Gjithsesi, ky klip i animuar 3D në YouTube ka të bëjë me gëzimet e larjes dhe pastrimit. Ashtu si në animacionet e mëparshme, modelet janë pak të çuditshme. Kënga është jashtëzakonisht tërheqëse – dhe një kopje pothuajse perfekte e melodisë “Baby Shark Dance”.

5. Wiz Khalifa — See You Again (bashkëpunim me Charlie Puth)

Numri i shikimeve: 5.23 miliardë

Videoja muzikore e thjeshtë dhe e zymtë ishte videoja më e shikuar në YouTube për një kohë të shkurtër (nga 10 korriku deri më 4 gusht 2017). Kënga është pjesë e kolonës zanore të “Fast and The Furious 7” (2015), një dedikim për Paul Walker.

Wiz Khalifa dhe Charlie Puth i lënë emocionet të shpërthejnë në klipin shoqërues. Përfundon me një notë të hidhur e të ëmbël, me fjalët “Për Paulin” që shfaqen dhe më pas zbehen.

Fansat ende e vizitojnë dhe i bëjnë homazhe aktorit të ndjerë në seksionin e komenteve.

4. Ed Sheeran – Shape of You

Numri i shikimeve: 5.43 miliardë

“Shape of you” (2017) është një nga këngët më të njohura të të gjitha kohërave: ajo u rendit në vendin e nëntë në renditjen Hot 100 të Billboard. Ajo gjithashtu u bë kënga më e transmetuar e dekadës së 2010-ës në Spotify.

Është një melodi optimiste e shtëpisë tropikale për anën më fizike të dashurisë. Videoja muzikore e pasqyron në mënyrë të përkryer këtë.

Sheeran dhe kërcimtarja dhe modelja amerikane Jennie Pegouskie stërviten së bashku, marrin diçka për të ngrënë, puthen në një taksi dhe luftojnë me një mundës – e dini, gjëra romantike.

3. Johny Johny Yes Papa — LooLoo Kids

Numri i shikimeve: 5.65 miliardë

Na vjen keq, Ed Sheeran, kjo rimë për fëmijë që u shndërrua në një meme të 2018-ës ka më shumë shikime në YouTube se videoja jote muzikore.

Nën tingullin e “Twinkle Twinkle Little Star”, Johny përpiqet vazhdimisht të hajë sheqer pas shpinës së babait të tij, vetëm për t’u kapur.

Në fund, Xhoni merr të qeshurën e fundit. Ai arrin të fusë vjedhurazi një tufë të tërë kube sheqeri pikërisht nën hundën e babait të tij që gërhit.

2. Luis Fonsi – Despacito (bashkëpunim me Daddy Yankee)

Numri i shikimeve: 7.50 miliardë

Klipi i vitit 2017, “Despacito” u bë videoja e parë në histori që arriti shtatë miliardë shikime në YouTube.

Videoja në fjalë është xhiruar në lagje të ndryshme në: La Perla në San Juan, Puerto Rico. Miss Universe 2006 Zuleyka Rivera gjithashtu shfaqet në video.

1. Baby Shark Dance

Numri i shikimeve: 9.21 miliardë

Me 9.2 miliardë shikime, “Baby Shark Dance” është videoja më e shikuar në YouTube! Ai përmban fëmijë të vërtetë, për fillim – jo animacion 3D të çuditshëm pa shpirt.

Pse është kaq popullore, megjithatë?

Melodia dhe lëvizjet e lezetshme të vallëzimit të lehtë për t’u ndjekur e kanë çuar “Baby Shark Dance” në famë globale.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME