Monday, July 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJeni të infektuar me covid? Ja çfarë duhet të hani e çfarë...

Jeni të infektuar me covid? Ja çfarë duhet të hani e çfarë jo

Rastet me COVID-19 po rriten sërish në botë pasi dy nën-variante të variantit Omicron fitojnë dominim, por fatmirësisht shtrimet në spital mbeten të ulëta.

Kjo do të thotë që nëse jeni të infektuar, ka të ngjarë të përballeni me coronavirusin në shtëpi dhe të ngrënit do të luajë një rol të madh në shërimin tuaj.

Ushqimi i mirë pas infektimit me coronavirus është shumë i rëndësishëm sepse proteinat, vitaminat dhe mineralet i japin trupit tuaj energjinë e nevojshme për t’u rikuperuar.

Sasitë e larta të proteinave ndihmojnë në rindërtimin e muskujve që janë degjeneruar për shkak të sëmundjes dhe ushqimet e pasura me energji mund të ndihmojnë në ruajtjen e sistemit tuaj imunitar dhe rritjen e niveleve të energjisë për t’ju lejuar t’i ktheheni jetës normale.
Simptomat e COVID-19 – Shenja ‘më e hershme’ e virusit e dalluar në 69 për qind të pacientëve
Këshilla e NHS për Rimëkëmbjen tuaj pas COVID-19 rekomandon minimizimin e humbjes së peshës aty ku është e mundur dhe rifitimin e forcës së muskujve kur ndiheni në gjendje.

Monitorimi i peshës suaj është i rëndësishëm, pasi pesha juaj mund t’ju ndihmojë të kuptoni se sa duhet të provoni dhe hani për të ndihmuar në rikuperimin tuaj. Të hash pak dhe shpesh vakte dhe ushqime ushqyese është këshilla më e mirë e përgjithshme, edhe nëse ndihesh i frikësuar nga ideja e një vakti të madh.

Simptoma e COVID-19 që vërehet pas një ‘gjumi të mirë’
Sigurohuni që jeni duke pirë shumë ujë dhe pije ushqyese gjatë sëmundjes dhe shërimit tuaj dhe përpiquni të zgjidhni pije me bazë qumështi aty ku mundeni, pasi proteina do të sigurojë lëndë ushqyese shtesë.

Ushqimet e pasura me proteina si mishi, peshku, vezët, djathi, fasulet dhe thjerrëzat janë një zgjedhje e shkëlqyer.

Dhimbja e fytit tash është simptoma kryesore e infeksionit me coronavirus
Shmangni ushqimet e yndyrshme dhe ushqimet e gatshme, pasi këto nuk janë të pasura me lëndë ushqyese dhe nuk do ta ndihmojnë trupin tuaj të rikuperohet. Nëse nuk mund të përballoni një vakt të plotë, shërbejeni ushqimin tuaj në një pjatë më të vogël për ta bërë atë të duket më pak frikësues dhe do të keni një ndjenjë më të madhe arritjeje kur të mbaroni.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME