Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËJonida Troka, fierakia që po çmend italianët me gatimet e saj

Jonida Troka, fierakia që po çmend italianët me gatimet e saj

Me Yllin , për Tre Fetat e marra në dhjetë vjet rresht, dhe rezultati u përparua në 92 cent – tani në rangun e lartë të renditjes ku lundrojnë emrat e mëdhenj të picës Made in Italy – në La Sorgente, një piceri në Guardiagrele ( CH ) për këtë vit ata mund të thonë se ishin më se të kënaqur me vlerësimin e fundit të Gambero Rosso në udhëzuesin Pizzerie d’Italia 2024 . Por jo. Një tjetër hap përpara dhe këtë herë për menunë më të mirë të ëmbëlsirave.

LA SORGENTE DI GUARDIAGRELE FITON ÇMIMIN SPECIAL “MENYJA E ËMBËLSIRËS MË TË MIRË” NGA GUIDE ITALIANE PICERIE 2024.

Njohja për La Sorgente

Një familje vërtet e bashkuar – një ekip – ajo e La Sorgente. Në skenën e ceremonisë së ndarjes së çmimeve, në Mostra d’Oltremare në Napoli, në krah të patronit Arcangelo Zulli , reformatore picash në Abruzzo, duhet të ketë qenë edhe Jonida Troka , pastiçierja e institucionit, flamurtari i ekipit të ëndrrave të Shtëpia Zulli dhe gruaja e tij e Anxhelos , djalit të madh të Arkanxhelos (përgjegjës për dhomën e ngrënies dhe bodrumin), si dhe nëna e tre fëmijëve të tyre të moshës shkollore. Angazhimet familjare nuk e lejuan pastiçerin e ri të merrte pjesë në festën e madhe të picave më të mira italiane.

Arcangelo, megjithatë, u kujdes që të sillte duartrokitje të dyfishta të merituara. “Një ëmbëlsirë e mirë si një luks i domosdoshëm me çmimin e duhur, një kënaqësi që nuk duhet humbur .” Një gjurmë, diçka e mirë për të sjellë në shtëpi, ndoshta sepse keni arritur në këmbët e Maiella pasi keni kaluar kilometra, vëren mjeshtri i kuzhinës së picave nga Guardiagrele. Në sytë e tij, lumturia që ia doli mirë, një ëmbëlsirë e mirë për ta bërë të përsosur mbrëmjen në piceri, “konviviumi” që ai teorizoi, bashkëpunimi, dashuria.

Kush është Jonida Troka

E lindur në vitin 1986, shqiptare nga Fieri, Shqipëria qendrore-jugore, pamje e ëmbël, e lindur në një familje të thjeshtë, Jona, siç e quajnë në familje, mbërriti në Itali rreth moshës njëzet vjeçare për studime universitare. Më pas Abruzzo – Pescara – Guardiagrele për të gjetur veten ” aty ku duhej ndihma në kuzhinë ” dhe për të takuar Angelo Zulli, duke u martuar me të dhe duke hyrë kështu në familjen e madhe La Sorgente. Pikërisht falë vjehrrit, mentorit të saj, Jona e zbuloi veten si pasticere. “Arcangelo e ndjeu pasionin tim dhe llamba ndezi, ai më dërgoi në kurse dhe klasa master. Gjithmonë më ka pëlqyer të bëj ëmbëlsira dhe ëmbëlsira në shtëpi me mamanë dhe gjyshen, kam dashur të mësoj më shumë”, thotë profesionisti i talentuar.

Stërvitja e tij me të mëdhenjtë e artit të ëmbël italian dhe francez është një kreshendo, duke mbajtur të qartë objektivin themelor, “duke nxjerrë në pah ndjenjën, personalitetin “. “ Kështu bëj ndonjëherë variacione, ekuilibra të ndryshëm, madje edhe riprodhime të thyera. Me pak fjalë, e personalizoj ëmbëlsirën që po përgatis” tregon Jona duke përmendur mjeshtrit e tij: Emmanuele Forcone, Francesco Boccia, Leonardo Di Carlo, Jean-Jacques Borne, Lorenzo Puca. “Më ka ndodhur të veproj edhe si asistent i disa prej tyre, njerëz kaq të rëndësishëm dhe të përulur nga të cilët mëson kaq shumë gjëra nga organizimi i punës deri te pastrimi, qasja ndaj punës, pasioni që ata vënë në të”.

Fjalë kyç: thjeshtësi

“Në vendin tim, – vazhdon ai, – ëmbëlsirat tradicionale janë shumë të ëmbla dhe ndikohen nga kontaminimi me Turqinë e afërt, si dhe nga gjuha dhe traditat popullore. Ato biskota me gjalpë dhe rërë vanilje që i prezantuam gjatë pandemisë si ëmbëlsirat prêt à porter të punuara me dorë, lindën duke menduar për biskotat e mia të fëmijërisë të përgatitura për Krishtlindje”, thotë ai. “Kërkoj freskinë dhe pastërtinë e shijes, punoj me kremra të freskët duke menduar diçka të thjeshtë dhe të re, qoftë një tartë me krem ​​aromatik bergamoti apo një tiramisu me pate à bombë” . Qasja është bashkëkohore, me një sy në rrethore në kuzhinë:“Prodhoj në sasi të kufizuara, kur një ëmbëlsirë mbaron e zëvendësoj me një tjetër në vend që të bëj më shumë dhe të më mbeten, kështu kam gjithmonë ëmbëlsira të freskëta dhe frigoriferë kurrë të bllokuar. Një masë tjetër paraprake që është bërë normale është rikuperimi i mbetjeve të mira nga procese të tjera, si biskota dhe pandispanja. I përdor për të bërë Macedolce, një ëmbëlsirë e pjatë që është gjithmonë e kërkuar dhe për këtë arsye është gjithmonë në menu. Është gjithashtu e lehtë për t’u bërë në shtëpi me atë që keni në dispozicion, nëse nuk keni akullore, krem ​​ose krem ​​është mirë, biskotat e mëngjesit janë gjithashtu ok për bazën, frutat janë ato që keni: një ëmbëlsirë me porosi, e cila Ndryshon me stinët ” .

Si bëhet menyja e ëmbëlsirave në La Sorgente

Në piceri Guardiagrele gjejmë nga gjashtë deri në tetë ëmbëlsira në menu: çdo sezon porcione të reja teke të frymëzuara nga përditësimet më të fundit, riinterpretime të rafinuara të babà, tiramisu , cheesecake, versione origjinale (dhe të papërsëritshme) të pana cotta-s. Nuk mungojnë ëmbëlsirat moderne shumëngjyrëshe të gatshme në frigorifer kur nevojiten, një prezantim i fundit nga marka: një lloj mirëseardhjeje pikërisht në hyrje, si të thuash, ëmbëlsira mbresëlënëse që parashikojnë fundin e mbrëmjes.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME