Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEKamioni më i madh elektrik në botë thuajse nuk ka nevojë për...

Kamioni më i madh elektrik në botë thuajse nuk ka nevojë për karikim 

Automjeti më i madh elektrik në botë është një kamion gjigant që mbështetet pothuajse ekskluzivisht në energjinë e prodhuar nga sistemi i tij, që kërkon vetëm rimbushje minimale.

I quajtur “eDumper”, automjeti më i madh elektrik në botë është në fakt një kamion i konvertuar Komatsu 605-7 HD, motori me naftë i të cilit u zëvendësua me një motor elektrik dhe një bateri gjigante.

Ishte një sipërmarrje e përbashkët midis kompanisë zvicerane E-Mining, Empa, Universitetit të Bernës dhe NTB Interstaatlicke Hochschule fur Technik Buchs.

Krijimi i automjetit më të madh dhe më të fuqishëm elektrik në botë zgjati afërsisht 18 muaj dhe u zbulua në vitin 2018 kur kreu “udhëtimin e parë” në një gurore të Vigier Ciment në Kantonin Zviceran të Bernës.

Image
Image
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME