Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKanceri i syrit, ja simptomat

Kanceri i syrit, ja simptomat

Mësoni se cilat janë simptomat e kancerit të syrit dhe cilat grupe janë në rrezik më të lartë të sëmundjes.

Kanceri i syrit është lloji i sëmundjes malinje për të cilën flitet rrallë dhe në fakt është një emër i përgjithshëm që përfshin disa lloje tumoresh dhe ndikon në shqisën e të parit në mënyra të ndryshme.

Në varësi të qelizave në të cilat shfaqet kanceri, dallojmë llojet e këtij tumor.

Si shfaqet ky tumor malinj dhe çfarë e shkakton atë?

Që nga fëmijëria, ne jemi mësuar të mos i fërkojmë sytë me duar të pista, të mos shikojmë diellin për një kohë të gjatë, sepse kështu mund të dëmtojmë shikimin, të mos kalojmë shumë kohë në kompjuter duke luajtur lojëra, sepse edhe kështu na dëmton shikimin, të mos lexojmë nën dritën e llambës etj.

Megjithatë, këta janë vetëm disa nga faktorët që dëmtojnë shëndetin e syve.
Onkologët thonë se në vitet e fundit ka pasur një rritje të mprehtë të numrit të pacientëve të diagnostikuar me kancer të syrit në mbarë botën.
Për fat të keq, kjo sëmundje nuk është aq e rrallë sa duket. Prandaj është vendimtare që simptomat e rrezikshme të njihen në kohë.
Onkologët gjithashtu renditin simptomat kryesore të kancerit të syrit:

Nyjet në zonën e syve
Ulcera afatgjata në sy që nuk shërohen
Gunga nën lëkurë
Nëse ju ose dikush që njihni i ka këto simptoma, kërkoni menjëherë këshillën e një okulisti. Ai do të bëjë një ekzaminim, do t’i përshkruajë analizat dhe nëse është e nevojshme, do ta drejtojë te onkologu.

Nga të gjitha llojet e kancerit të syrit, kanceri i qepallave është më i shpeshti. Shfaqet në formën e nyjave, vulave, lëkurës së thatë të theksuar, ulcerave afatgjata që nuk shërohen. Ulcera, në disa raste, mund të rrjedh gjak në prekjen më të vogël dhe plaga nuk shërohet për një kohë shumë të gjatë.

Përveç kësaj, midis tumoret malinje të syve mund të paraqiten melanoma e lëkurës, konjuktivit, kornesë, limfomave, si dhe metastaza të llojeve të tjera të kancerit që janë përhapur në zonën e organeve të shikimit.

Mjeku vëren se kanceri i syrit më së shpeshti shfaqet te njerëzit familja e të cilëve tashmë është diagnostikuar me sëmundje të ngjashme. Për më tepër, një qëndrim i gjatë në diell, infeksioni HIV dhe një situatë e pafavorshme mjedisore në vendin ku jeton një person mund të jetë një shkas i fortë për zhvillimin e sëmundjeve onkologjike.

Rreziqet mund t’i zvogëloni në minimum me ekzaminimet parandaluese që do t’i kryeni një herë në vit, gjatë verës mbani një kapelë të gjerë dhe syze dielli të cilësisë së lartë që mbrojnë nga rrezet ultravjollcë

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME