Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAKartelet e drogës bëjnë masakër në Meksinë, 30 të vrarë

Kartelet e drogës bëjnë masakër në Meksinë, 30 të vrarë

Një ngjarje e rëndë ndodhi të enjten në Meksikë, ku si pasojë e një sulmi me dronë, 30 persona u vranë. Sulmi ndodhi në një komunitet të vogël në Guerrero, një vend i shkatërruar nga dhuna e pakontrolluar e karteleve të drogës, sipas një grupi për të drejtat e njeriut.

Organizata fetare dhe e të drejtave të njeriut Minerva Bello Center tha se sulmi i së enjtes ndaj të paktën 30 personave u krye nga një kartel droge.

Drejtori i qendrës, Jose Filiberto Velazquez, tha që viktimat ishin të vrarë, megjithëse autoritetet ende nuk kishin qenë në gjendje të bënin kontrollet e nevojshme në komunitet.

Komuniteti i Helidoro Castillo, në skajet e Tlacotepec, është në një luftë midis La Familia Michoacana dhe Jalisco Generation New Cartels. Velázquez tha se sulmet me dronë nga kartelet dhe dhuna janë përshkallëzuar gjatë vitit të kaluar.

Ai tha se kishte dëgjuar nga komuniteti rreth mesditës së të enjtes se La Familia Michoacana po lëshonte “pajisje shpërthyese” nga dronët. Por komunikimet u ndërprenë menjëherë pas kësaj.

Udhëheqësi i të drejtave të njeriut foli gjithashtu me vendasit në komunitetet e tjera që thanë se e dëgjuan sulmin dhe ishin të tmerruar se e njëjta gjë mund t’u ndodhte atyre.

“Ky është një konflikt që ka tmerruar shumë komunitete,” tha Velazquez.

Velazquez tha se as grupet e të drejtave të njeriut dhe as autoritetet nuk kishin mundur të hynin në qytetin e vogël për shkak të rreziqeve. Meksika është shtëpia e të paktën 200 karteleve dhe organizatave kriminale. Kartelet rivale që luftojnë për territor kanë shkaktuar rritje të dhunës vitet e fundit.

Guerrero është bërë një nga pikat e nxehta të konfliktit dhe në tetor një shef policie dhe 13 oficerë u zunë në pritë dhe u qëlluan për vdekje.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME