Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKëmbë të ënjtura? Shkaqet dhe drejtohuni mjekut.

Këmbë të ënjtura? Shkaqet dhe drejtohuni mjekut.

Sa herë ju ka ndodhur të keni këmbë të ënjtura? Me siguri jo pak herë!

Kjo sepse këmbët duhet të mbajnë të gjithë peshën e trupit, sa herë që ngrihemi, ecim apo vrapojmë, pra aktivitete që i kryejmë përditë. Nëse kjo përsëritet shpesh, atëherë konsideroni disa këshilla nga mjekët.

Shkaqet:

• Lodhja e tepërt

Obeziteti

•Çorapet e gabuara Abuzimi me kripën

Pamjaftueshmëria e furnizimit kronik: për shkak të një mosfuksionimi të valvulave të zemrës, venat nuk mund të kthejnë gjakun në zemër dhe për ta mbajtur atë para se të kthehet pas. Gjaku pastaj rrjedh para-mbrapa në mënyrë joefikase që çon në formimin e venave me variçe, në palëvizshmëri të venave, në rritjen e presionit dhe madje edhe me kalimin e lëngut jashtë venave.

Inflamacioni i nyjeve • Pirja e duhanit

• Trashëgimia: predispozita gjentike, shpesh e trashëguar/ familjar, mbështet faktorë të tjerë rreziku.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME