Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKërpudhat vdekjeprurëse po përhapen me shpejtësi alarmante

Kërpudhat vdekjeprurëse po përhapen me shpejtësi alarmante

Sipas një studimi qeveritar, një kërpudhat rezistente ndaj ilaçeve dhe potencialisht vdekjeprurëse po përhapet me shpejtësi nëpër objektet shëndetësore të SHBA.

Studiuesit nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) raportuan se kërpudhat, një lloj majash i quajtur Candida auris ose C. auris, mund të shkaktojë sëmundje të rënda te njerëzit me sistem imunitar të dobësuar.

Numri i njerëzve të diagnostikuar, si dhe numri i të cilëve u zbulua përmes ekzaminimit se mbanin C. auris, është rritur me një ritëm alarmues që kur kërpudhat u raportuan për herë të parë në SHBA në 2016.

Kërpudhat u identifikuan në vitin 2009 në Azi, por shkencëtarët kanë thënë se C. auris u shfaq për herë të parë në mbarë botën rreth një dekadë më parë.

Dr Meghan Lyman, shefi mjekësor i degës së sëmundjeve mykotike të CDC, tha se rritjet, “veçanërisht në vitet më të fundit, janë vërtet shqetësuese për ne”.

“Ne kemi parë rritje jo vetëm në zonat e transmetimit të vazhdueshëm, por edhe në zona të reja,” tha ajo.

Dr Lyman tha gjithashtu se ajo ishte e shqetësuar për rritjen e numrit të mostrave të kërpudhave rezistente ndaj trajtimeve të zakonshme për të.

Dr Waleed Javaid, një epidemiolog dhe drejtor i parandalimit dhe kontrollit të infeksionit në Mount Sinai Downtown në Nju Jork, tha se kërpudhat ishte “shqetësuese”.

“Por ne nuk duam që njerëzit që shikuan “The Last Of Us” të mendojnë se të gjithë do të vdesim,” tha Dr Javaid.

“Ky është një infeksion që shfaqet te individë jashtëzakonisht të sëmurë, të cilët zakonisht janë të sëmurë me shumë çështje të tjera.”

Kërpudhat, të cilat mund të gjenden në lëkurë dhe në të gjithë trupin, nuk janë një kërcënim për njerëzit e shëndetshëm.

Por rreth një e treta e njerëzve që sëmuren me C. auris vdesin.

Kërpudhat janë zbuluar në më shumë se gjysmën e të gjitha shteteve të SHBA. Numri i infeksioneve në SHBA u rrit me 95% midis 2020 dhe 2021.

Hulumtimi i ri vjen pasi Misisipi po përballet me një shpërthim në rritje të kërpudhave.

Që nga nëntori, 12 persona në shtet janë infektuar me katër “vdekje potencialisht të lidhura”, sipas departamentit të shëndetësisë së shtetit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME