Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKëshilla të thjeshta për një gjumë të shpejt

Këshilla të thjeshta për një gjumë të shpejt

Gjumi i mirë është tepër i rëndësishëm.
Ju ndihmon të ndiheni mirë dhe bën që trupi dhe truri juaj të funksionojnë siç duhet.
Disa njerëz nuk e kanë problem të flenë direkt gjumë.

Megjithatë, shumë të tjerë kanë vështirësi të mëdha për të rënë dhe për të qëndruar në gjumë gjatë gjithë natës.

Gjumi i dobët mund të ketë efekte negative në shumë pjesë të trupit dhe trurit tuaj, duke përfshirë të mësuarit, kujtesën, disponimin, emocionet dhe funksione të ndryshme biologjike.

Temperatura e trupit tuaj ndryshon ndërsa bini në gjumë. Trupi juaj ftohet kur shtriheni dhe ngrohet kur ngriheni
Nëse dhoma juaj është shumë e ngrohtë, mund ta keni të vështirë të bini në gjumë. Vendosja e termostatit tuaj në një temperaturë të ftohtë midis 60–67°F (15,6–19,4°C) mund të ndihmojë.
Marrja e një banjë ose dushi të ngrohtë mund të ndihmojë gjithashtu në përshpejtimin e ndryshimeve të temperaturës së trupit.
Një rishikim i literaturës zbuloi se marrja e një banje ose dushi të nxehtë para gjumit mund të përmirësojë disa parametra të gjumit, si efikasiteti i gjumit dhe cilësia e gjumit.

Përdorni metodën e frymëmarrjes 4-7-8
Metoda “4-7-8” që Dr. Andrew Weil zhvilloi është një metodë e thjeshtë por e fuqishme e frymëmarrjes që nxit qetësinë dhe relaksimin. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu të çlodheni para gjumit
Ai bazohet në teknikat e kontrollit të frymëmarrjes të mësuara nga joga dhe përbëhet nga një model frymëmarrjeje që relakson sistemin nervor. Mund të praktikohet sa herë që ndiheni të shqetësuar ose të stresuar.
Këtu janë hapat:
Së pari, vendosni majën e gjuhës pas dhëmbëve të sipërm të përparmë.
Nxirrni frymën plotësisht përmes gojës dhe bëni një tingull “si”.
Mbyllni gojën dhe merrni frymë përmes hundës duke numëruar mendërisht deri në 4.
Mbajeni frymën dhe numëroni mendërisht deri në 7.
Hapni gojën dhe nxirrni frymën plotësisht, duke bërë një tingull “qesh” dhe duke numëruar me mend deri në 8.
Përsëriteni këtë cikël të paktën edhe tre herë të tjera.
Kjo teknikë mund t’ju relaksojë dhe t’ju ndihmojë të bini në gjumë shpejt.
Shumë njerëz mendojnë se vendosja e një orari gjumi i ndihmon ata të flenë më lehtë.
Të zgjoheni dhe të shkoni në shtrat në të njëjtat orë çdo ditë mund të ndihmojë orën tuaj të brendshme të mbajë një orar të rregullt.
Sapo trupi juaj të përshtatet me këtë orar, do të jetë më e lehtë të bini në gjumë dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë.
Drita mund të ndikojë në orën e brendshme të trupit tuaj, e cila rregullon gjumin dhe zgjimin.
Ekspozimi i parregullt i dritës mund të çojë në prishjen e ritmeve cirkadiane, duke e bërë më të vështirë të biesh në gjumë dhe të qëndrosh zgjuar.
Natën, errësira nxit ndjenjën e përgjumjes. Në fakt, hulumtimet tregojnë se errësira rrit prodhimin e melatoninës, një hormon thelbësor për gjumin. Në fakt, trupi sekreton shumë pak melatonin gjatë ditës.
Kur njerëzit janë të stresuar, ata priren të kenë vështirësi të bien në gjumë.
Joga dhe meditimi janë mjete për të qetësuar mendjen dhe për të relaksuar trupin. Për më tepër, të gjithë ata kanë treguar se përmirësojnë gjumin.
Joga inkurajon praktikën e modeleve të frymëmarrjes dhe lëvizjeve të trupit që çlirojnë stresin dhe tensionin e akumuluar në trupin tuaj.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME