Thursday, March 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËKëta janë 10 restorantët me pamjen më të bukur në Botë

Këta janë 10 restorantët me pamjen më të bukur në Botë

1-Sierra Mar, Big Sur, California

Klientët në darkë vështrojnë Oqeanin Paqësor dhe tokat shkëmbore nga restoranti i Post Ranch Inn, i vendosur në një shkëmb të izoluar 1200 metra mbi nivelin e detit.

Muret me xham me kënd dhe tavolinat në nivele të ndryshme sigurojnë pamje të oqeanit të gjerë, jashtë vijës bregdetare jugore të mprehtë.

Në foto: Sierra Mar, Big Sur, California

2- Asiate, New York City

Dritaret 16 metra të larta në restorantin e këtij hoteli Mandarin Oriental, Asiate, ofrojnë pamje të mrekullive vertikale të hijshme të Midtown Manhattan dhe oaz urban me gjethe të Central Park. Nga dhoma elegante e ngrënies në katin e 35-të.

Në foto: Asiate, New York City

3-Cuz’s Fish Shack, Barbados

Sanduiçi “prerës” i peshkut është një obsesion i Bajanit dhe kjo kasolle e vjetër prej dekadash në gjirin Carlisle është vendi për të ngrënë me pamje nga deti. Ky restorant frekuentohet nga qindra e qindra turistë.

4-Limo, Cuzco, Peru

Kërkoni një tavolinë në ballkonin e haciendës së epokës koloniale të Limo, me pamje nga një shesh elegant. Bukët e ëmbëlsirave alpaka dhe lomo saltado shoqërojnë shijet dhe pamjet më të mira të qytetit.

Në foto: Limo, Cuzco, Peru

5-Il Pirata, Praiano, Italy

Ky restorant quhet më piktoresk në krejt Italinë

Në foto: Il Pirata, Praiano, Italy

6-Osteria Bancogiro, Venice

Me pamje nga Kanali i Madh ky restorant është më i kërkuari për supër pamjen.

Në foto: Osteria Bancogiro, Venice

7-Ambrosia, Santorini, Greece

Të vendosura në buzë të kraterit vullkanik të Santorinit në fshatin Oia, tavolinat e tarracës së Ambrosias shohin nga deti blu prej çeliku, kaldera dhe ishujt vullkanikë.

Në foto: Ambrosia, Santorini, Greece

8-Rosellinis, Ravello, Italy

Nga restorani shikoni shkëmbinjtë e thepisur dhe limanet e Bregut të Amalfit, ku anijet e peshkimit janë të mbushura me ujërat cerule të Mesdheut 1000 metra më poshtë.

Në foto: Rosellinis, Ravello, Italy

9-Le Jules Verne, Paris

Nga pozicioni i tij në nivelin e dytë të Kullës Eifel, 410 metra mbi tokë, Le Jules Verne ofron pamje të gjerë të Qytetit të Dritës.

Shikoni nga dritaret e gjirit mbi bulevardet e gjera dhe çatitë gri në dërrasë në kohën e drekës, ose shkoni në mbrëmje për të parë dritat vezulluese të Parisit.

Në foto: Le Jules Verne, Paris

10-Baan Rim Pa, Phuket, Thailand

Përplasja e valëve në shkëmbinjtë poshtë i shton një shtresë tjetër ndijore Baan Rim Pa-së romantike, një shtëpie prej dru tik në ajër të hapur, 2-katëshe mbi një shkëmb mbi një gjysmëhënës me rërë të artë.

Ky restorant kërkohet nga turistët VIP.

Në foto: Baan Rim Pa, Phuket, Thailand

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: