Monday, March 4, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKëto fruta janë shumë të shëndetëshme për trupin e njeriut

Këto fruta janë shumë të shëndetëshme për trupin e njeriut

Frutat konsiderohet si një nga
ushqimet më të shëndetshme në botë. Ato janë kryesisht të ëmbla, me vlera ushqimore dhe kěrkojnë shumë pak kohë pēr t’u
përgatitur. Disa prej tyre konsiderohen si super ushqim dhe janë:


Mollët: Mollēt janë të pasura me fibra, vitaminë C dhe antioksidantë të shumtë. Shërbejnë si një ushqim i përsosur midis vakteve nëse ndiheni të uritur. Jo mě kot, një
mollë në ditë, mban doktorin larg!


Avokadot: Avokadot janë ndryshe nga shumica e frutave sepse pērmbajnë yndyrna të shëndetshme në vend të karbohidrateve. Janë të pasura me fibra, kalium dhe vitaminë C.

Bananet: Bananet janë një nga ushqimet më tẽ pasura në botë pērsa i përket kaliumit. Gjithashtu pērmbajnë vitaminë B6 dhe fibra.
Boronicat: Boronicat janë të pasura me antioksidantë.

Portokallet: Portokallet njihen
për faktin që përmbajnë vitaminë C, por kanë edhe fibra dhe antioksidantë.


Luleshtrydhet: Luleshtrydhet janë shumë ushqyese dhe kanë pak kalori. Gjithashtu pērmbajnë vitaminë C, fibra dhe mangan,


Fruta të tjera të shëndetshme: Qershi, rrush, shegë, kivi, mango, pjepër, pjeshkē, dardhě, shalqi, ananas, mjedër dhe kumbulla

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME