Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETKishte kryer vrasje në Shqipëri, shqiptari kapet pas 24 viteve në Itali

Kishte kryer vrasje në Shqipëri, shqiptari kapet pas 24 viteve në Itali

Një 40-vjeçar shqiptar, identiteti i të cilit ende nuk është bërë publik, u kap nga policia italiane në Cefalù të Siçilisë, në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga autoritetet shqiptare.

40-vjeçari është dënuar me 25 vite burg nga Gjykata e Tiranës për vrasje, armëmbajtje pa leje dhe grabitje. Ngjarja për të cilën akuzohet ka ndodhur në fillim të viteve 2000, kur ai ekzekutoi një person pas një grabitjeje dhe që atëherë fshihej në Itali me një identitet të rremë.

Identifikimi i personit të arrestuar është rezultat i veprimtarisë hetimore të koordinuar nga Prokuroria Publike Termini Imerese dhe kryer nga Njësia Operative – Seksioni Operativ i kompanisë së sipërpërmendur mbi bazën e informacionit të marrë dhe kontrollin e kryer në territor nga agjentët e Stacionit të Karabinierëve të Lascarit.

Zhvillimet e mëvonshme hetimore, të vërtetuara nga aktiviteti teknik dhe shkëmbimi i informacionit me autoritetet shqiptare nëpërmjet Drejtorisë Qendrore të Policisë Kriminale – Shërbimi për Bashkëpunimin Policor Ndërkombëtar, kanë bërë të mundur marrjen e elementeve të përshtatshëm për konstatimin e saktë të të dhënave të të arratisurit.

Personi i arrestuar është vënë në dispozicion të Autoritetit Gjyqësor për qëllime ekstradimi drejt Shqipërisë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME