Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËKopertina e Vogue i dedikohet zonjës së parë të Ukrainës

Kopertina e Vogue i dedikohet zonjës së parë të Ukrainës

Nuk ka asnjë skenar për zonjat e para në kohë lufte, dhe kështu Olena Zelenskyy po shkruan të sajin. Gruaja e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy gjithmonë preferonte të qëndronte prapa skenave ndërsa bashkëshorti i saj një komedian i kthyer në politikan, presidenca e të cilit mund të përcaktojë ende fatin e botës së lirë, shkëlqeu. Por që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Zelenska papritmas e gjeti veten në qendër të skenës së një tragjedie.

Zonja e Parë ukrainase ka bërë një rrëfim emocional për luftën në Ukrainë në një intervistë të re për ‘Vogue’, të publikuar të martën, më 26 korrik. Ndërsa burri i saj vazhdon të udhëheqë Ukrainën, ajo ka folur për numrin e ri të revistës.

“Ai po kalon një kohë shumë më të vështirë. Ai vuan. Dhe pastaj fëmijët e mi po ashtu, sepse ata nuk mund ta shohin njëri-tjetrin”, tha ajo për Vogue.

Kur presidenti Volodymyr Zelenskyy vendosi për herë të parë të kandidojë për postin, Zonja e Parë u mërzit.

“E respektova zgjedhjen e tij dhe e kuptova se ky ishte një hap i rëndësishëm për të. Në të njëjtën kohë ndjeva se jeta ime dhe e familjes sime do të ndryshonte rrënjësisht. Ndryshimi do të ishte afatgjatë dhe mjaft kompleks”, thotë ajo.

Tani, në mes të luftës, dyshja nuk kanë qenë kurrë më të varur nga partneriteti dhe martesa e tyre e fortë.

“Olena është vërtet shoqja ime më e mirë”, thotë Presidenti Zelenskyy. “Ajo është gjithashtu një patriote dhe e do shumë Ukrainën. Dhe ajo është një nënë e shkëlqyer.”

“Këta kanë qenë muajt më të tmerrshëm të jetës sime dhe të çdo ukrainasi,” u shpreh Olena, duke folur gjuhën e vendit të saj përmes një përkthyesi. “Sinqerisht, nuk mendoj se askush është i vetëdijshëm se si ia kemi dalë emocionalisht.” Ajo që e frymëzon atë janë bashkëkombësit e saj ukrainas. “Ne presim fitoren. Nuk kemi dyshim se do të fitojmë. Dhe kjo është ajo që na mban përpara.”

Ndërsa padyshim ka qenë një kohë e vështirë për familjen e tij gjatë luftës së Ukrainës kundër Rusisë, Zelenskyy foli për mënyrën se si familja e tij përpiqet të udhëheqë.

“Për gratë dhe fëmijët, gruaja ime këtu jep një shembull. Unë besoj se ajo luan një rol shumë të fuqishëm për Ukrainën, për familjet tona dhe për gratë tona”, tha ai për revistën. “Si çdo njeri i zakonshëm, unë kam qenë i shqetësuar për familjen time, për sigurinë e tyre. Nuk doja që ata të viheshin në rrezik… Kam dashur t’i përqafoj shumë. Doja të isha në gjendje t’i prekja.”

Intervista gjithashtu hedh dritë mbi ngurrimin fillestar të Olenës për të dalë në qendër të vëmendjes. Ndërsa beteja e Ukrainës kundër Rusisë vazhdon, ajo ka qenë gjithashtu një zë i rëndësishëm për vendet e tjera që dërgojnë ndihma. Në fillim të luftës, ajo bëri një deklaratë mbi mizoritë e shumta që po ndodhin në vendin e saj. Ajo ka inkurajuar njerëzit në mbarë globin të flasin kundër Rusisë. “Mos hesht! U thoni atyre se Putin po kërcënon të nisë një luftë bërthamore dhe nëse e bën, nuk do të ketë më vend të sigurt në botë”, shkroi ajo në një postim në rrjetet sociale.

Kohët e fundit, ajo iu drejtua Kongresit të Shteteve të Bashkuara për t’u kërkuar atyre që të dërgojnë armë në mënyrë që ukrainasit të mund të mbrohen, disa muaj pasi bashkëshorti i saj kishte mbajtur gjithashtu një fjalim në Kongres. Ajo bëri një thirrje emocionale, duke thënë se prindërit duan që fëmijët e tyre të jenë të sigurt në mes të luftës.

“Ne duam që çdo baba dhe çdo nënë të jetë në gjendje t’i thotë fëmijës së tyre të flejë i qetë, nuk do të ketë më sulme ajrore, nuk do të ketë më sulme me raketa. A është kjo shumë për të dëshiruar?” ajo tha.

Për një kohë Olena nuk ishte në gjendje të komunikonte me të shoqin, apo me prindërit e saj. Para luftës, ajo fliste me nënën e saj në telefon çdo ditë. “As nuk e di se si do të kisha mbijetuar këta muaj nëse do të kishim qenë të ndarë”, tha ajo për fëmijët. Presidenti nuk ka mundur t’i shohë ende fëmijët, për arsye sigurie. Si shumë familje ukrainase, edhe ata janë të ndarë. Rreth 9 milionë ukrainas janë larguar nga vendi që nga fillimi i luftës, shumica prej tyre gra dhe fëmijë. Burrat nga mosha 18 deri në 60 vjeç duhet të qëndrojnë dhe të inkurajohen të shërbejnë në forcat e mbrojtjes territoriale.

Çifti u takua fillimisht në shkollën e mesme në qytetin e tyre të lindjes, Kryvyi Rih, një qytet industrial në Ukrainën juglindore. Kur ata filluan të takoheshin, nuk ishte dashuri me shikim të parë. Ai fillimisht u tërhoq nga vështrimet e saj: “Ti shikon sytë dhe buzët e dikujt,” shpjegoi presidenti ukrainas. Pastaj ata filluan të flasin.

“Me siguri, humori ishte kimia e ndërsjellë mes nesh,” tha ajo kur e pyeta për historinë e njohjes së tyre.

A i ndan Zelenskyy skenaret e tij komike me të?

“Po sigurisht. Shakatë e mia nuk shkojnë gjithmonë mirë me të. Ajo është një redaktore shumë e mirë.”

Olena ka lindur Olena Kiyashko. Nëna e saj ishte inxhiniere dhe menaxhere në një kompani ndërtimi dhe babai i saj profesor në një shkollë teknike. Si ajo, ashtu edhe Zelenskyy, janë fëmijë të vetëm. Të dy u rritën në familje rusishtfolëse dhe më vonë mësuan ukrainisht. Ata ishin 11 vjeç kur ra Muri i Berlinit dhe në shkollën e mesme kur Ukraina fitoi pavarësinë, në vitin 1991. ‘Aerosmith’ dhe ‘The Beatles’ ishin kolona zanore e saj gjatë adoleshencës.

“Ne ishim adoleshentë në ditët e fundit të Bashkimit Sovjetik,” tha ajo. “Bota filloi të hapej për ne.” Kjo është një arsye tjetër pse pushtimi rus i Ukrainës është një tronditje e tillë. Kur dikush fillon të na thotë se nuk ka ukrainas dhe një ukrainas është thjesht një rus i keq, ne nuk e marrim parasysh atë,” tha ajo. “Njerëzit që kanë lindur në Ukrainën e pavarur tani janë në të 30-at. Është një brez i ri. Pra, askush në Ukrainë nuk mund ta kuptojë pretekstin apo arsyet e tyre për të na pushtuar”.

/Panorama Plus

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME