Thursday, June 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETLimonada me shafran të Indisë trajton depresionin

Limonada me shafran të Indisë trajton depresionin

Është zbuluar se limonada e shafranit të Indisë përmban disa nga vlerat më të mira mjekësore. Dihet se shafrani i Indisë ka veti të forta anti-inflamatore. Kjo rrënjë vret qelizat kancerogjene, shëron depresionin, ul kolesterinën.

Lista është e gjatë, por vlen të përmenden përfitime të tjera si aftësia për të trajtuar kancerin e lëkurës, sëmundjen e Alzheimerit dhe gjendje të tjera si artriti, urthi, verdhëza, diarreja, fshikëza e tëmthit dhe dhimbjet e stomakut.

Shafrani i Indisë për trajtimin e depresionit

Ka shumë mënyra dhe ilaçe që mund të përdorni për të trajtuar depresionin, më i famshmi prej të cilëve është antidepresivi Prozac. Gjëja e trishtueshme për përdorimin e çdo lloj ilaçi për depresionin janë efektet anësore të tmerrshme që vijnë nga përdorimi i tij, të tilla si vështirësia në frymëmarrje, mendimet për vetëvrasje, ose më e keqja – gjakrrjedhja në stomak.

Një zbulim i madh ka vërtetuar se shafrani i Indisë mund të kurojë një person me depresion të rëndë, pa pasur nevojë të përballet me ndonjë efekt anësor.

Shafrani i Indisë trajton depresionin me një përbërës të veçantë të quajtur kurkumin, i cili është treguar të jetë më efektiv se fluoksetina që gjendet në Prozac.

Si të bëni limonadë me shafran të Indisë

Ka mënyra të ndryshme se si mund të bëni limonadë me shafran të Indisë dhe ne kemi zgjedhur mënyrën më efektive dhe më të thjeshtë.

Recetë për 4 persona

4 gota ujë të ftohtë.

2 lugë shafran të Indisë së sapo grirë ose pluhur

4 lugë shurup panje 100%, mjaltë ose stevia nëse shmangni sheqerin

1 limon

lëngu i një portokalli (sipas dëshirës)

Hidhini të gjithë përbërësit në një enë, përziejini dhe shërbejini me feta limoni.

Parfumi i tepërt shkakton depresion

Përfitimet e shafranit të Indisë

Përmban veti natyrale anti-inflamatore, antioksidante dhe antivirale.

Është një përforcues i fortë imunitar që do të përmirësojë përthithjen e lëndëve ushqyese thelbësore

Përdoret në shumë receta detox, sepse thith lëndët ushqyese dhe redukton kaloritë

Mund të konsumohet në baza ditore dhe shkon mirë me çdo lloj ushqimi.

Gjithashtu, ana e mirë e kësaj recete është fakti se nuk duhet të shpenzoni shumë para për ilaçe, por mund ta përgatisni në shtëpi. Përbërësit për këtë pije të përsosur mund t’i blini kudo, por kini kujdes që të mos i ekspozoni në temperatura të larta pasi nivelet e lëndëve ushqyese mund të ulen ose dobësohen.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: