Monday, March 4, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORELista e nominimeve të Critics Choice Awards 2024

Lista e nominimeve të Critics Choice Awards 2024

Barbie dominoi nominimet e filmave Critics Choice Awards 2024, të cilat u zbuluan të mërkurën në mëngjes.

Filmi hit kryesoi me 18 nominime gjithsej, duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjisoren më të mirë për Greta Gerwig. Oppenheimer dhe Poor Things pasuan me 13 nominime secila.

Çmimet e 29-të vjetore të Critics Choice do të organizohen nga Chelsea Handler dhe do të transmetohen më 14 janar, nga ora 7 deri në 22:00. ET. Nominimet televizive ishin shpallur më parë, me The Morning Show që kryeson me gjashtë nominime. Lexoni për listën e plotë të filmave të nominuar.

Fotografia më e mirë

American Fiction
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Past Lives
Poor Things
Saltburn

Aktori më i mirë

Bradley Cooper, Maestro
Leonardo DiCaprio, Killers of the Flower Moon
Colman Domingo, Rustin
Paul Giamatti, The Holdovers
Cillian Murphy, Oppenheimer
Jeffrey Wright, American Fiction

Aktorja më e mirë

Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller, Anatomy of a Fall
Greta Lee, Past Lives
Carey Mulligan, Maestro
Margot Robbie, Barbie
Emma Stone, Poor Things

Aktori më i mirë në rol dytësor

Sterling K. Brown, American Fiction
Robert De Niro, Killers of the Flower Moon
Robert Downey Jr., Oppenheimer
Ryan Gosling, Barbie
Charles Melton, May December
Mark Ruffalo, Poor Things

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Emily Blunt, Oppenheimer
Danielle Brooks, The Color Purple
America Ferrera, Barbie
Jodie Foster, Nyad
Julianne Moore, May December
Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers

Aktori/Aktorja më e mirë e re

Abby Ryder Fortson, Are You There God? It’s Me, Margaret.
Ariana Greenblatt, Barbie
Calah Lane, Wonka
Milo Machado Graner, Anatomy of a Fall
Dominic Sessa, The Holdovers
Madeleine Yuna Voyles, The Creator

Regjisori më i mirë

Bradley Cooper, Maestro
Greta Gerwig, Barbie
Yorgos Lanthimos, Poor Things
Christopher Nolan, Oppenheimer
Alexander Payne, The Holdovers
Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon

Skenari më i mirë origjinal

Samy Burch, May December
Alex Convery, Air
Bradley Cooper & Josh Singer, Maestro
Greta Gerwig & Noah Baumbach, Barbie
David Hemingson, The Holdovers
Celine Song, Past Lives

Skenari më i mirë i përshtatur

Kelly Fremon Craig, Are You There God? It’s Me, Margaret.
Andrew Haigh, All of Us Strangers
Cord Jefferson, American Fiction
Tony McNamara, Poor Things
Christopher Nolan, Oppenheimer
Eric Roth and Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon

Kinematografia më e mirë

Maestro
Barbie
Killers of the Flower Moon
Poor Things
Saltburn
Oppenheimer

Redaktimi më i mirë

Air
Barbie
Oppenheimer
Poor Things
Killers of the Flower Moon
Maestro

Kostumografia më e mirë

Barbie
Wonka
The Color Purple
Poor Things
Killers of the Flower Moon
Napoleon

Flokët dhe grimi më i mirë

Barbie
The Color Purple
Maestro
Oppenheimer
Poor Things
Priscilla

Efektet më të mira vizuale

The Creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Oppenheimer
Poor Things
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Komedia më e mirë

American Fiction
Barbie
Bottoms
The Holdovers
No Hard Feelings
Poor Things

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

Anatomy of a Fall
Godzilla Minus One
Perfect Days
Society of the Snow
The Taste of Things
The Zone of Interest

Kënga më e mirë

“Dance the Night” – Barbie
“I’m Just Ken” – Barbie
“Peaches” – The Super Mario Bros. Movie
“Road to Freedom” – Rustin
“This Wish” – Wish
“What Was I Made For” – Barbie/

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME