Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETLufta e fraksioneve të mafias turke dhe masakra në Lutsa

Lufta e fraksioneve të mafias turke dhe masakra në Lutsa

Bashkëpunëtorët e kryemafiozit turk Baris Boyun, gjashtë të ekzekutuarit – Si e kapën italianët në Rimini – Marrëdhëniet midis organizatave kriminale dhe shtetit të thellë turk – Parahistoria e ekzekutimeve kurde në Greqi dhe Francë

Rrugët e errëta të mafies turke dhe marrëdhëniet e saj me sigurimin turk po tentojnë nga autoritetet greke, ndërsa që nga mëngjesi i së martës është aktivizuar edhe Prokuroria Publike lidhur me hetimet për masakrën në Lucë me 6 të vdekurit.

Mediat turke po përpiqen të bëjnë një rrëfim krejtësisht të ndryshëm për ekzekutimin e 6 personave me pasaportë franceze dhe turke.

Gazetarët turq pretendojnë se të 6 të ekzekutuarit janë bashkëpunëtorë të kryexhelatit të njohur mafioz Baris Bogun i cili ndodhet në burgjet italiane. Bogun është i specializuar në kontratat e vdekjes.

Mediat turke bëjnë me dije se ose disa kanë ekzekutuar bashkëpunëtorët e kryemafiozit turk ose se vetë kryemafiozi për ndonjë arsye ka urdhëruar ekzekutimin e bashkëpunëtorëve të tij.

Madje, botimet turke bëjnë me dije se pas masakrës në Lutsa fshihet ekzekutimi i një kontrate vdekjeje në Paris. Sipas gazetarëve turq, arsyeja e vërtetë e këtij aktiviteti kriminal është beteja mes dy organizatave kriminale turke të trafikut të drogës me bazë në Turqi.

Mediat turke vënë në dukje edhe sesi vitet e fundit grupet e ndryshme të mafias turke janë aktive në Greqi dhe po përdorin territorin grek për të larë hesapet.

Megjithatë, sipas informacioneve të gazetarëve turq, të cilët nuk i përkasin raportimit të policisë, por përkundrazi kanë monitoruar marrëdhëniet mes shërbimeve turke të sigurisë dhe botës së krimit turk për vite me rradhë, ata raportojnë në kontaktet gazetareske jashtë regjistrimit se është e zakonshme për turqit. ana për të përdorur grupet lokale mafioze (në Shkup, Shqipëri, Kosovë, Serbi etj) për të ekzekutuar kontratat e vdekjes për të larë hesapet. Prandaj ka shumë të ngjarë që një bandë lokale (ndoshta mafiozët shqiptarë) të jetë përdorur në Lutsa për të ekzekutuar 6-të.

Ende nuk e dimë saktësisht origjinën e vërtetë të të ekzekutuarve. E dimë se ndoshta janë turq me pasaporta turke dhe franceze, por kaq. Për shembull, nuk e dimë nëse është me origjinë kurde.

Në të njëjtën kohë, pak para orës 20:00 të së martës mbrëma, u bë e ditur se u gjet një shtëpi Airbnb e cila besohet se ishte marrë me qira nga viktimat e sulmit dhe e cila ndodhej vetëm 5 minuta nga vendi ku u vranë. . Punonjësit e laboratorëve të mjekësisë ligjore kanë hyrë në banesën e caktuar dhe kanë marrë gjurmët e gishtërinjve, ndërsa hetim është kryer edhe nga Policia e Sigurisë.

Domethënë nëse bëhet fjalë për një veprim ndëshkues ndaj një bande që merrej me aktivitete të kontrolluara nga “Shteti i thellë” apo nëse është një “gisht kurd” në strukturën mafioze të shërbimeve turke të sigurisë. Së fundi, çështja “Loutsa” mund të ketë të bëjë me ekzekutimin e drejtuesve të organizatave kurde nga xhelatët turq të cilët përdorin mafiozët vendas për të mos u ekspozuar.

Vrasja e shumëlavdëruar e Vukotiqit dhe “ekzekutuesit me motoçikleta”

Siç raporton shtypi turk, mes të vdekurve është edhe Doruk B, një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Baris Boyun. Baris Boyoun ishte arratisur disa muaj më parë pasi u ndoq nga policia, së bashku me Oguzhan H. dhe që atëherë gjurmët e tyre ishin zhdukur në pyllin në lagjen Cekmekii të Stambollit. Ndërsa Oguzhan H. po shkonte ilegalisht në Gjeorgji me kamion, ai u arrestua nga policia e Stambollit në portën kufitare dhe pretendoi se Doruk B. u arratis me rrugë për në Greqi.

E kaluara e errët e Boyun

Në të kaluarën ka pasur sulme jashtë vendit kundër liderit të rrjetit kriminal Baris Boyoun i cili njihet për bandat e vrasësve me motor që ai themeloi në Stamboll.

Emircan Yılmaz në Abaza, Edip Yalcin në Gjeorgji dhe Halil Ay në Francë u qëlluan në sulmet e përmendura. Në një përleshje të përgjakshme u vra edhe Gulbey Dilsiz, i cili vrau Ay. Shumë media turke e cilësojnë si “bombë” lajmin për ekzekutimin e 6 personave të Boyun.

Një nga vrasjet që bëri të famshme “bandën e Baris Boyun” ishte ajo e Jovica Vukotiçit, kreut të organizatës kriminale “Skaljari”, i cili kërkohej me njoftim të kuq në Stamboll. Vitin e kaluar, në Zinjirlikuyu të Stambollit, Vukotiç, i cili ishte duke hipur në një automjet me familjen e tij, u vra nga dy burra me motoçikleta.

Në një operacion të kryer kundër bandës Baris Boyoun prillin e kaluar, u arrestuan 131 persona, u sekuestruan shumë armë, pistoleta dhe drogë.

“Shteti i thellë” në Turqi dhe të ardhurat nga veprimtaritë e paligjshme

“Shteti i thellë” turk nuk ka buxhet të vetin. Megjithatë, ajo ka të ardhurat e veta. Ky organizim është jashtëzakonisht i shtrenjtë. Tregtia e drogës, kontrabanda e emigrantëve, tregtia e armëve dhe kontrabanda e hidrokarbureve përmes Irakut Verior janë burimet e financimit të “Shtetit të Thellë” turk.

Ky dimension ka preokupuar autoritetet greke që prej të martës mbrëma për ekzekutimin e të 6-ve në Lucë.

Masakra në Loutsa dhe elementët e përbashkët me sulmin në Anavyssos dy vite më parë

Ekzekutimi i gjashtë burrave në Lutsa ka shumë të përbashkëta me një sulm të ndodhur më 6 tetor 2021 në Anavyssos ku ata sulmuan tre turq me origjinë kurde si hakmarrje për drogën dhe një sulm tjetër siç doli më pas. Autorët ishin gjithashtu turq, me origjinë kurde, ndërsa rasti u zbardh dy vite më vonë.

Sulmi në Anavyssos ndodhi në orën 20:25 në fund të rrugës Ilias, dy sulmuesit i janë afruar shtëpisë në këmbë dhe kanë hapur zjarr ndaj tre burrave që po hanin në verandë, në katin përdhesë të shtëpisë. Policët të cilët kanë shkuar në vendin e sulmit kanë grumbulluar gjithsej 21 gëzhoja nga armët e zjarrit 9mm. Ekzekutimi i gjashtë burrave në Lutsa u bë me një nëntë.

Tre turqit e plagosur rëndë prej rreth një muaji ndodheshin në Greqi dhe kishin marrë me qira një vilë në Anavyssos. I afërmi i tyre i tha policisë se ata janë anëtarë të HDP-së turke (Partia Demokratike Popullore), e cila është cilësuar si “parti terroriste” nga Prokuroria e Përgjithshme e Ankarasë.

Sulmi ishte përgjigja ndaj sulmit që kishte ndodhur në Pire, në Bregun e Moutsopoulos, një muaj më parë, më 5 shtator. Sulmi ishte kundër dy vëllezërve nga Turqia, të cilët kishin mbërritur në Greqi pesë muaj përpara se të kërkonin azil politik, ndërsa e çuditshmja ishte se ata jetonin në një apartament luksoz në Pire pa punë.

Turma e çuditshme goditi tre gra me origjinë kurde në Paris në vitin 2013. Xhelati i tyre kurd, gjithashtu një pacient me kancer, vdiq në burg.

Kujtohet se tre gra me origjinë kurde u gjetën të vdekura me nga një plumb në kokë, në Institutin Kurd në Paris në vitin 2013.

Një nga viktimat ishte Fidan Dogan, 32 vjeç, kreu i Qendrës së Informacionit Kurd. Dy gratë e tjera ishin vizitore të Institutit, gjithashtu aktiviste me origjinë kurde.

Sipas informacioneve të para, historia mjaft misterioze është si më poshtë: Tri gratë ndodheshin të vetme në zonën e qendrës së informacionit. Një anëtar i komunitetit kurd donte të hynte në ndërtesë, por nuk mundi, pasi nuk kishte çelësat. Më në fund, tre trupat u gjetën pak pas orës 02.00 të mëngjesit.

Qendra e Informacionit të Kurdistanit ndodhet në një rrugë kryesore në rrethin e 10-të të kryeqytetit francez. “Skena sugjeron një ekzekutim, por po hetohet për të sqaruar rrethanat e sakta të dramës”, tha në atë kohë një burim policor. Një faqe interneti kurde e lajmeve me bazë në Paris i “fotografizoi” dy gratë e tjera si më poshtë: e para pretendonte të ishte Sakin Kansiz, një anëtar themelues i PKK-së dhe tjetra një aktiviste e re, detaje të tjera të panjohura.

Çfarë thonë autoritetet italiane për kryemafiozin Baris Boyoun

Sipas italianëve, Baris Boyun konsiderohet nga autoritetet turke si një anëtar drejtues i një organizate kriminale përgjegjëse për 19 vrasje dhe tentativa vrasjesh të kryera midis 2019 dhe 2020.

Ai u arrestua më 4 gusht 2022 në një hotel në Rimini pas një operacioni të organizuar të koordinuar nga prokurori Davide Ercolani. I arratisuri turk kishte vetëm 24 orë në Itali dhe sipas autoriteteve italiane po përgatiste diçka.

Ai u arrestua së bashku me tre persona të tjerë, në një hotel me 4 yje. Ata kishin marrë me qira tre dhoma. Gjatë kontrollit të hotelit italianët gjetën në njërën prej dhomave një zviceran që posedonte armë.

Për 39-vjeçarin Boyun ishte në pritje një urdhër-arresti ndërkombëtar, i cili ishte lëshuar nga autoritetet turke. Ai u përball me akuzat për vrasje, plagosje, zhvatje dhe trafik armësh.

Kryemafiozi është i famshëm në vendin e tij për të qenë ylli i videove të shumta në YouTube, në të cilat ai filmohet me bashkëpunëtorët e tij në bankete luksoze me armë në pamjen e tyre.

Megjithatë, më 21 mars 2023, Autoritetet Gjyqësore Italiane refuzuan kërkesën e autoriteteve turke për ekstradimin e Boyoun në Turqi. Konkretisht, Gjykata e Apelit të Bolonjës ka vendosur ndër të tjera se kushtet për ekstradimin e kryemafiozit nuk ekzistojnë, ndaj Boyoun mbetet në Itali.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME