Friday, July 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTALufta po iu kushton shtrenjtë rusëve

Lufta po iu kushton shtrenjtë rusëve

Më shumë se një e treta e buxhetit rus shpenzohet për mbrojtjen, ndërsa kostot e pushtimit të Ukrainës vazhdojnë të rriten.

Një dokument qeveritar zbuloi se Moska ka dyfishuar buxhetin e saj për shpenzimet e mbrojtjes, kështu që tani, pas rritjes së moshës maksimale për rekrutim nga 27 në 30, buxheti është më shumë se 100 miliardë dollarë, siç raporton “Newsweek”. Një ekonomist rus i tha Newsweek se shpenzimet e Moskës ishin edhe më të larta se kaq.

Detajet e shpenzimeve sipas sektorit ekonomik nuk publikohen më, por shifrat e publikuara nga Reuters tregojnë se shpenzimet e mbrojtjes në gjashtë muajt e parë të 2023 arritën në 5.59 trilion rubla, pra 58 miliardë dollarë, ose 37.3 për qind të shpenzimeve totale për atë periudhë.

Në gjysmën e parë të këtij viti, Moska shpenzoi 12 për qind më shumë para për mbrojtjen sesa shuma totale që planifikonte të shpenzonte gjatë gjithë vitit 2023.

Rritja e prodhimit industrial që nga lufta po ndihmon rimëkëmbjen modeste të Rusisë këtë vit, por deficiti buxhetor është rreth 28 miliardë dollarë, i ndikuar pjesërisht nga rënia e të ardhurave nga eksporti.

Me Moskën që shpenzon më shumë para për mbrojtjen, deficiti mund të zgjerohet, duke dëmtuar sektorë të tjerë dhe investime private.

Kompleksi ushtarak rus po punon jashtë orarit për të përmbushur nevojat e ushtrisë për armë dhe pajisje, që është faktor kryesor në rritjen ekonomike. Një tjetër faktor janë pagat e larta që u paguhen ushtarëve, nga ushtritë shtetërore dhe private. Këto fonde përdoren nga familjet ushtarake nga rajonet për shlyerjen e borxheve, blerjen e makinave, rinovimin e apartamenteve, blerjen e mobiljeve dhe shpenzime të ngjashme.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME