Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAMafia e Mykonos ka dalë në fuqi

Mafia e Mykonos ka dalë në fuqi

Zougla/ Mbrëmjen e së martës, 7 mars, arkeologu Manolis Psarros, teksa po shkonte për në shtëpinë e tij në Kifissia, ra viktimë e një rrahjeje nga banditë që kishin marrë porosinë nga interesat e biznesit të Mykonos. Burrit nuk e duroi dot egërsinë e goditjeve dhe i ra të fikët. Një shtetas kalimtar ka qenë ai që ka njoftuar autoritetet dhe viktima e sulmit është dërguar në spital. Çështja mori menjëherë përmasa pasi për herë të parë në histori një arkeolog merr një sulm të tillë.

Ai beson se pas këtij aksioni fshihen biznese të caktuara që kanë cenuar objektet historike në ishullin e erërave dhe goditja “profesionale” është bërë për shkak se kishte zbuluar se kishin shkelur ligje të rrepta për mbrojtjen e objekteve historike. Vihet re se Manolis Psarros kishte hartuar mes viteve 2017 dhe 2022 raporte mbi shkeljet arkeologjike ndaj disa prej bareve të plazhit më të mëdhenj dhe më të njohur të Mykonos.

Kryetarja e Shoqatës së Arkeologëve Grekë, Despina Koutsouba, ndodhej që në momentin e parë në Mykonos për t’u informuar nga afër për ngjarjen dhe për të mësuar se çfarë po ndodh realisht në një ishull që, siç thotë ajo në xhungël, “është. e kontrolluar nga mafia”.

Siç pretendon ajo, mesazhi që banditë donin të dërgonin duke rrahur kolegun e saj, u prit nga të gjithë arkeologët. Domethënë një paralajmërim se çfarë do të ndodhë me ata të Eforatit të Antikiteteve të Cikladeve që merren me Mykonos.

Ndonëse ditët e mëparshme informacionet kërkonin që autoritetet të fokusoheshin në dy qendra specifike argëtimi për të gjetur se kush e urdhëroi sulmin, zonja Koutsouba tregon se bizneset që synohen do të jenë gjithsej gjashtë.

Në të njëjtën kohë, ai thekson se udhëheqja e Ministrisë së Kulturës, në vend që të ndihmonte për të dërguar mesazhin e duhur për mafian e ishullit, në vend të kësaj kërkoi largimin e arkeologëve që punonin në Mykonos.

“Ne si klub shkuam në ishull për të treguar se jemi këtu, askush nuk ka frikë nga ne. Por zyrtarët e qeverisë nuk ishin aty me ne. Për çfarë arsye?”, tregon ndër të tjera ai.

Kryetari i Shoqatës i referohet edhe një incidenti tjetër që dëshmon se bota e krimit që pushton ishullin nuk ka frikë nga asgjë dhe nuk mblidhet.

“Në momentin që çështja e Psarros u bë publike, në kohën kur Departamenti i Zhvatjes ka marrë përsipër gjetjen e autorëve, një tjetër kolege arkeologe që merret me Mykonos merr një mesazh kërcënues në celularin e saj. Kolegët shkuan për të bërë autopsi në një biznes të njohur dhe policët dolën dhe i ndaluan të hynin në plazh… nëse mundej”, thekson ai.

“Ne jemi arkeologë, nuk mund të ngatërrohemi me mafian. Ne duhet të bëjmë punën tonë. Por situata në ishull ka dalë jashtë kontrollit”, thotë ai në një pikë tjetër të bisedës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME